Udruga za unapređenje kvalitete življenja Let provodi u partnerstvu Društvom za socijalnu podršku projekt Novi početak u periodu od 11.7.2019. – 11.5.2021.
Cilj projekta je stvaranje uvjeta za učinkovitiju resocijalizaciju i reintegraciju počinitelja kaznenih djela u društvenu zajednicu.
Ciljevi projekta s pokazateljima:
1.Unaprijeđena suradnja organizacija civilnog društva i stručnjaka Uprave za zatvorski sustav i probaciju, centara za socijalnu skrb, odgojno- obrazovnih ustanova, ustanova za obrazovanje odraslih, ustanova u socijalnoj skrbi, socijalnih zadruga i poduzeća i osnovanih od stane udruga te povećani kapaciteti OCD-a za provedbu usluga postpenalnog prihvata.
Pokazatelji:
- Broj lokalnih OCD-a koji sudjeluju u aktivnostima izgradnje kapaciteta relevantnih za svoje područje rada (broj: 2)
- Broj volontera uključenih u projektne aktivnosti (broj: 10)
- Broj volonterskih sati (broj: 200)
- Ukupna vrijednost volonterskog rada (broj: 7200 kn)
2.Informirani počinitelji kaznenih djela nakon izvršenja kazne zatvora o socijalnim pravima i uslugama u zajednici i mogućnostima ostvarivanja istih te unaprijeđene roditeljske vještine počinitelja kaznenih djela.
Pokazatelji:
- Broj počinitelja kaznenih djela koji sudjeluju u projektnim aktivnostima (broj: 150)
Projektom su predviđene aktivnosti za počinitelje kaznenih djela poput direktnog savjetovališnog rada – individualnog i grupnog – kroz poseban naglasak na razvijanje roditeljskih vještina počinitelja kaznenih djela. Projekt će omogućiti i informiranje korisnika o pravima iz područja zdravstva, obrazovanja, socijalne zaštite kao i nizom postojećih socijalnih usluga u zajednici kroz mapu navedenih usluga.
Jedan dio aktivnosti biti će usmjeren na stručnjake i predstavnike pružatelja socijalnih usluga.
Planirane aktivnosti uključuju organizaciju radionica za predstavnike OCD-a, organizaciju stručnih skupova od okruglih stolova, konferencija te studijska putovanja i umrežavanje s dionicima u zajednici od zatvorskog sustava i probacije, centara za socijalnu skrb, odgojno-obrazovnih ustanova, ustanova za obrazovanje odraslih, ustanova u socijalnoj skrbi, socijalnih zadruga i poduzeća osnovanih od strane udruga te s predstavnicima županija odnosno jedinicama lokalne uprave kako bi se planirale učinkovite i održive usluge za korisnike u zajednici.
Predviđeno je prikupljanje iskustava o novom modelu prihvata kuća na pola puta prema primjerima dobre prakse iz Nizozemske. Potrebno je odgovoriti na pitanja sigurnosti u zajednici, održivosti, najboljeg modela upravljanja, specifičnosti programa odvikavanja od sredstava ovisnosti i slićno, sve kako bi kuće na pola puta bile učinkovite i ravnomjerno raspoređene po cijeloj Hrvatskoj.
Predstavnici udruga iz Hrvatske imati će priliku učiti od portugalskih kolega o njihovim iskustvima u radu sa bivšim počiniteljima kaznenih djela.
Projekt je ukupne vrijednosti 1.197.216,87 kn, od čega Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 1.017.634,34 kn.
Kontakt osoba: Iva Jovović