XIII. konferencija socijalnih radnika koja se održala od 23. do 25. rujna 2024. godine u Hotelu Olympia u Vodicama bila je prilika za razmjenu profesionalnih iskustava, propitivanje i analizu te prikaz primjera dobre prakse.
Protekle dvije konferencije bile su posvećene profesiji samoj, identitetu, načelima, znanosti te umijeću djelovanja.
Ove godine konferencija je bila usmjerena prema svim onim aktivnostima kojima socijalni rad nastoji ostvariti svoju profesionalnu misiju i ključnu vrijednost, a to je pravednije društvo za sve građane.
Iva Jovović je predstavila aktivnosti udruge LET za jednoroditeljske obitelji.
Izlaganje:
ZA_JEDNO: UNAPREĐENJE RODITELJSKIH KOMPETENCIJA I ZAŠTITA PRAVA JEDNORODITELJSKIH OBITELJI
U izlaganju će biti predstavljene konkretne usluge koje udruge mogu pružati jednoroditeljskim obiteljima, a komplementarne su sa postojećim sustavom socijalne i pravne zaštite.
Navedene usluge temelje se na utvrđenim potrebama i prepoznatim problemima sa kojima se korisnici susreću, a potvrđene su istraživanjem o Kvaliteti života jednoroditeljskih obitelji koje je udruga LET provela 2021. i 2024.
Udruga LET provodi program pomoći jednoroditeljskim obiteljima kontinuirano od 2004. godine kroz različite aktivnosti (pružanje podrške i savjetovanja, besplatna pravna pomoć, osmišljavanje modernih zakonodavnih rješenja za zaštitu prava djece i roditelja, organiziranje edukativno-kreativnih radionica i grupa podrške, vođenje portala www.samohrani.com, izdavanje publikacija, provođenje istraživanja, organiziranje volontera- „Tete čuvalice“, umrežavanje i pružanje podrške udrugama samohranih roditelja itd.).
Prema evidenciji o korisnicima koju vodi Udruga LET, 7500 osoba je zatražilo pravni savjet, 1500 osoba je bilo uključeno u psihosocijalni program, a godišnje web stranicu posjeti oko 10000 osoba.
Glavni problemi sa kojima se samohrani roditelji susreću vezani su uz neadekvatna zakonodavna rješenja poput stalnih izmjena Obiteljskog zakona, nedosljedne i raznolike primjene zakona i podzakonskih akata te problematiku vezanu uz uzdržavanje djece i naplatu istog.
Izrazita je i potreba za organiziranom brigom o djeci poslije vrtića, škole te različitim oblicima savjetovanja.
Također, tu su i prihvaćanje novih uloga i odgovornosti, ponovno preispitivanje odnosa sa širom obitelji i prijateljima, transformacija odnosa sa bivšim supružnikom, razrješenje i prihvaćanje gubitka drugog roditelja.
Naime iako postojeći sustav socijalne zaštite određenim pravima nastoji zaštiti jednoroditeljske obitelji one su nedostatne, jer ne zadovoljavaju većinu potreba jednoroditeljskih obitelji.
Iz tog razloga upravo bi se u lokalnoj zajednici trebale razvijati usluge poput ovih koje provodi Udruga LET.
Ključne riječi: samohrani, roditeljske kompetencije, obiteljsko pravna zaštita, udruge