Novosti

Obilježen 1. prosinca, Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

U Hrvatskoj  trenutno živi oko 1000 osoba s HIV infekcijom, od čega je oko 250 oboljelih od AIDS-a. Od 1985. godine kada je zabilježen prvi slučaj zaraze HIV-om u Hrvatskoj do sada je ukupno dijagnosticirana 1300 osoba s HIV infekcijom, od čega je dosada umrlo 220 oboljelih, od toga 16 osoba u ovoj godini, pokazuju podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objavljeni povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a koji se svake godine obilježava 1. prosinca.

 Kampanja HZJZ-a povodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a– spot sa ciljem promoviranja testiranja na HIV

AIDS ili Sindrom stečene imunodeficijencije je bolest ljudskog imunološkog sustava, a karakterizira ju teško oštećenje imunološkog sustava uslijed čega tijelo ostaje bez obrane od štetnih djelovanja različitih sustava. Uzročnik je HIV koji napada zrele T4-limfocite, stanice koje direktno sudjeluju u imunološkoj reakciji protiv mnogih bolesti.

face-COVER-hiv-B

Posljednjih se godina u Hrvatskoj prosječno zabilježi oko 80 novih slučajeva HIV infekcije (gotovo tri puta manje od opće stope za zemlje EU/EEA), što Hrvatsku i dalje svrstava među zemlje s niskom učestalošću HIV infekcije. Najčešći način prijenosa HIV-a Hrvatskoj je spolni odnos bez zaštite (gotovo 90 posto slučajeva, od čega je u 60 posto slučajeva homoseksualni odnos način prijenosa). Ključna skupina s većim rizikom od zaraze HIV-om u Hrvatskoj su muškarci koji imaju spolne odnose s osobama istog ili oba spola (udio od 59,8 posto u svim slučajevima HIV/AIDS-a te u manjem udjelu (5,6 posto) osobe koje su konzumirale drogu korištenjm nesterilnoga pribora.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije i UNAIDS-a (Zajedničkog programa Ujedinjenih naroda za HIV/AIDS), prošle je godine oko 37 milijuna ljudi živjelo s HIV-a. Dobra je vijest da se na globalnoj razini broj novih HIV infekcija smanjio za 35 posto u odnosu na 2000. godinu, a broj smrti uzrokovanih AIDS-om smanjio se za 42 posto u odnosu na 2005. godinu kada je zabilježen najveći broj smrtnih slučajeva od te bolesti. U 2014. godini u Europskoj uniji je zabilježno 29.992 slučaja HIV zaraze, s općom stopom od 5,9 na 100.000 stanovnika. No, zabrinjava podatak kako čak od 30 do 50 posto osoba zaraženih HIV-om ne zna da nose virus.

14.05.2024. 22:59

Okrugli stol o mentalnom zdravlju

Savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) organizirao je 14.05.2024. u Zagrebu Okrugli stol pod nazivom: Dobre prakse usluga u zajednici za osobe s teškoćama mentalnog ...
pročitaj više
13.05.2024. 13:20

“NARANČASTA RIBICA: PODRŠKA JEDNORODITELJSKIM OBITELJIMA”

S velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na okrugli stol pod nazivom \"Narančasta ribica: Podrška jednoroditeljskim obiteljima\" koji će se održati 23.05.2024. od 11 do 14 sati ...
pročitaj više
07.05.2024. 10:04

UPISI U GRADSKE DJEČJE VRTIĆE 2024./2025.

UPISI U VRTIĆ!!! Upisi u gradske dječje vrtiće za pedagošku godinu 2024./2025. ------------------------------ Zahtjevi za upis u gradske dječje vrtiće za pedagošku godinu 2024./2025. podnose ...
pročitaj više