Novosti

Obiteljski zakon – nova i pozitivna rješenja, ali provedba izazov

Novi Obiteljski zakon čiji pojedini dijelovi stupaju na snagu sa 1.09.2014 godine, a usvojen je u Saboru 06.06.2014. godine donosi cijeli niz novih i pozitivnih rješenja, ali isto tako njegova provedba će predstavljati veliki izazov. Udruga LET održala je tribinu o novom zakonu u Slavonskom Brodu 17. lipnja 2014. godine.

Možda da prvenstveno pobrojimo dobra i pozitivna rješenja koja predstavljaju veliki iskorak. To su definitivno napuštanje instituta lišavanja potpune poslovne sposobnosti, uvođenje anticipirane volje (roditelj može odlučiti o osobi koja će skrbiti od djetetu ukoliko roditelj premine), zatim da šesnaestogodišnjaci mogu donositi samostalno odluke o vlastitom liječenju i jednostavnijim dijagnostičkim metodama (to će imati smatramo veliki utjecaj pogotovo na području zaštite reproduktivnog i seksualnog zdravlja), uvođenje zastupnika djeteta pri napose konfliktnim razvodima itd.

Nažalost sam zakon je donesen prekasno u odnosu na datum sa kojim se počinje primjenjivati. Veliki broj pravilnika i uredbi te tumačenja pojedinih odredbi nisu doneseni pa pretpostavljamo da ćemo kroz nekih 6 mjeseci tek postati svjesni pojedinih loših i ograničavajućih rješenja. Također, prebacuje se cijeli niz zadataka na Centre za socijalnu skrb poput revizije svih slučajeva lišenja potpune poslovne sposobnosti (u RH je takvih 18000 osoba) što će ih naravno dodatno opteretiti. Sa druge pak strane, prebacuje se niz odluka na sud pogotovo kad se roditelji ne mogu ili ne žele dogovoriti te mogućnost da sud kazni takve neodgovorne roditelje.

Zaključujemo da česte promjene ovog zakona koji ureduje veliki broj životnih situacija ne pridonosi pravnoj sigurnosti naših sugrađana, ali isto tako ima negativne posljedice na one koji taj zakon i relevantne podzakonske akte moraju provoditi, jer se teško snaći u cijelom nizu promjena i stalno prolaziti kroz organizacijske i druge promjene. Mi kao udruga LET pratit ćemo provedbu zakona i prikupljati pozitivna i negativna iskustva naših korisnika u provedbi i o tome izvjesiti Ministarstvo socijalne politike i mladih, kao i zainteresiranu javnost.

11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više
29.03.2024. 09:23

SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

Uskrs je prilika da se probudimo, ljubimo ljude oko sebe i svijet u kojem živimo. Uskrs je zaista jedno novo buđenje, najjača pobjeda dobra nad ...
pročitaj više