Novosti

Hrvatska Protiv Virusa

Hrvatska protiv Virusa je nova FB zajednica udruge LET !

Hrvatska Protiv Virusa ima za cilj objektivno i na znanstveno utemeljenim činjenicama zagovarati prevenciju te liječenje bolesti koje uzrokuju različiti virusi.

Virusi (Viruses) su metabolički neaktivne i zarazne čestice na granici nežive prirode i živog svijeta. Nemaju stanične dijelove već potpuno ovise o mehanizmu stvaranja energije i bjelančevina stanica domaćina.

Svaki pojedinačni virus se „specijalizira“ za određenu vrstu stanica.Neki napadaju biljke, neki životinje ili ljude, a neki i bakterije. Virusi kod ljudi mogu izazvati AIDS, herpes, hepatitis, gripu, rubeolu, žuticu itd.

Virusi su infektivne čestice, a ne stanice. Oni se uglavnom sastoje od samo jednog lanca DNK i ljuske od proteina. Nemaju vlastite organe za dobivanje energije, proizvodnju bjelančevina ni razmnožavanje.

Uz to, virusi su daleko manji od bakterija. Jednostanični organizmi koji se označavaju kao bakterije su velike otprilike 0.001 milimetar, ali virusi su još stotinu puta manji.

Za mnoge znanstvenike, virusi uopće nisu živi. Naravno, to ovisi o tome što se podrazumijeva pod pojmom „život”, jer ne postoji konačna definicija.

Virusi se mogu razmnožavati samo uz pomoć drugih organizama. Oni krijumčare svoj genetski materijal u tuđe stanice i zatim ih programiraju. Uz pomoć tog trika, stanice domaćina počinju proizvoditi isključivo čestice virusa, sve dok stanica ne pukne, i te čestice se ponovo nađu na slobodi.

Svaki pojedinačni virus se „specijalizira“ za određenu vrstu stanica. Neki od njih napadaju biljke, drugi životinje ili ljude – a neki čak i bakterije. Virusi kod ljudi mogu izazvati AIDS, herpes, hepatitis, gripu, rubeolu, žuticu i druge bolesti.

Posebni lijekovi protiv virusa

Antibiotici djeluju samo protiv bakterija. Kako virusi prema definiciji nisu živi, ne mogu niti biti ubijeni – protiv njih su djelotvorni samo antivirusni lijekovi, odnosno virostatici. Zadatak tih supstanci je sprječavanje razmnožavanja virusa, na primjer, tako što sprječavaju ulaz u stanice “domaćina”.

Unatoč tome, mnogi liječnici često propisuju antibiotike iako znaju da je u pitanju virusna infekcija. Razlog je to što takve infekcije slabe imunološki sustav, pa bakterije imaju priliku napasti oslabljeno tijelo i izazvati dodatnu infekciju. Antibiotici bi bi to trebali spriječiti.

Cjepiva se mogu razviti kako protiv bakterija, tako i protiv virusa.

 

 

 

21.07.2024. 16:31

Pravobraniteljica upozorava!!!

Brojni građani izgubili zdravstveno osiguranje, iščekuju odluku Ustavnog suda o zahtjevu pučke pravobraniteljice 10/07/2024 Preuzeto sa: ombudsman.hr Prošla je godina dana otkako je pučka pravobraniteljica ...
pročitaj više
15.07.2024. 12:40

Ljetno radno vrijeme

Vanjski rad – radno vrijeme tijekom ljeta Obavještavamo korisnike da tim za vanjski rad- mobilni outreach rad odnosno izmjena igala i štrcaljki i dalje radi, privremeno u ...
pročitaj više
12.07.2024. 12:04

Mediji o udruzi LET

Cijeli niz medija je popratio rad udruge LET u zadnjih par mjeseci: Članak u Novom listu Članak u Jutarnjem listu Prilog na RTL-u Prilog na ...
pročitaj više