Novosti

Zimska depresija- zašto se javlja?

FB zajednica: LET za osobe sa duševnim smetnjama

Zimski mjeseci većinu ljudi natjeraju na boravak u zatvorenim prostorima. Hladnoća, manjak sunca, kiša i snijeg samo su neki od razloga zašto ljudi odluče zatvoriti se u vlastitom domu ili pak odlaziti u zatvorene prostore. Na neke ljude će nedostatak sunca jako utjecati, pogotovo ako vole sunčano vrijeme i provođenje vremena vani u prirodi.

Depresivan osjećaj javlja se u kasnoj jeseni, kada zadnji listovi s krošnji drveća padnu na tlo, mraz prekrije zemlju, a sunce sve ranije zalazi. Čaj i toplina omiljenog zimskog kaputa jedino su što je potrebno za neke ljude da ih učini sretnima u zimsko vrijeme, ali kod drugih osoba javlja se zimska depresija.

Zimska depresija
Ljudi koji boluju od sezonalnog ili sezonskog afektivnog poremećaja bolje se osjećaju kada su izloženi suncu. Za vrijeme zimskog solsticija zimski su dani kraći, stoga smo manje izloženi suncu. Zamijenite nedostatak sunca umjetnim svjetlom i vaše će se raspoloženje popraviti. Istraživanja pokazuju kako je najbitnije odmah ujutro dobiti dozu svjetlosti, čak i ako je od umjetnog svjetla.

Zašto se javlja zimska depresija?
Zimska depresija još uvijek predstavlja misteriju za znanstvenike koji je proučavaju. Čini se da su mnoge stvari, uključujući moždane kemikalije, ione u zraku i genetiku odgovorne za njezin nastanak. No, ono u čemu se znanstvenici slažu je da su ljudi koji pate od ovog sezonskog afektivnog poremećaja posebno osjetljivi na svjetlost i njezin nedostatak.

Ne utječu sezonske promjene isto na sve ljude. Ali ipak, zimska depresija bi se trebala shvatiti ozbiljno. Ako imate problem s ustajanjem ujutro, probleme s umorom tijekom dana ili pak imate poriv za prejedanjem, preporučuje se posjetiti liječnika opće prakse.

Ovi simptomi se mogu liječiti istom terapijom kao i osobe koje se bore s depresijom. Ipak, sunce ili umjetan izvor svjetlosti mogu imati značajan utjecaj na zimsku depresiju. Također, pravo vrijeme izlaganja suncu ili svjetlosti ovisi od osobe do osobe. Za “noćne ptice” prerana svjetlosna terapija može samo pogoršati sezonski poremećaj.

Melatonin
Jedan od razloga zašto se javlja zimska depresija je previše melatonina. Kada epifiza ili pinealna žlijezda (endokrina žlijezda u mozgu) počinje izlučivati melatonin, krene nam se spavati. Tijekom zime životinje luče melatonin više nego u drugim razdobljima, zbog čega padaju u zimski san. Istraživanja su pokazala da neki ljudi također luče previše melatonina – ali samo oni koji boluju od sezonalnog poremećaja.

Također, uzrok zimske depresije može biti i to da zima utječe na manju proizvodnju serotonina, hormona koji je povezan s poboljšanjem raspoloženja. Kada živčane stanice koje reguliraju raspoloženje ne funkcioniraju normalno, rezultat može biti osjećaj depresije zajedno s osjećajem umora i povećanjem težine.

Simptomi zimske depresije
Ljudi koji boluju od zimske depresije imaju simptome slične kao i kod obične depresije uključujući:
manjak energije
poteškoće s koncentriranjem
umor
veći apetit
veća potreba za samoćom
socijalna izolacija
veća potreba za spavanjem
debljanje.

U ljeto se javljaju simptomi manjka apetita, poteškoće sa spavanjem i gubljenje težine.

Liječenje zimske depresije
Postoji nekoliko načina liječenja, ovisno o jačini simptoma. Također, ako imate drugi oblik depresije ili bipolarni poremećaj, liječenje može biti drukčije.

Antidepresivi
Tradicionalni antidepresivi koriste se za liječenje zimske i sezonalne depresije – Xanax, Prozac, Zoloft ili MISAR mogu pomoći kod ublažavanja osjećaja depresije.

Mnogi liječnici preporučuju izlazak vani kada god vidite i manji tračak sunca (najčešće u jutarnjim satima). Ako je ovo nemoguće u zimskim mjesecima, antidepresivi ili fototerapija (terapija svjetlom) mogu pomoći.

Fototerapija
Istraživanja pokazuju kako je sezonalna depresija povezana s melatoninom koji utječe na osjećaj malaksalosti. Promjene svjetla utječu na količinu melatonina u živčanim stanicama i podižu razinu serotonina u mozgu. Terapija svjetlom ima antidepresivni učinak.

Potpuni spektar svjetla uperen je direktno u vaše oči. Sjedite na otprilike 0,5 metra od svjetla – svjetlo je 20 puta jače od normalnog sobnog svjetla. Terapija se odvija jednom dnevno u trajanju 10 – 15 minuta. Zatim se povisuje do 30 –45 minuta dnevno, ovisno o tome kako reagirate.

Nemojte gledati direktno u izvor svjetlosti duže vrijeme, kako ne biste oštetili oči. Neki ljudi se oporave unutar nekoliko dana nakon što su primjenjivali fototerapiju, a kod drugih traje duže. Ako simptomi depresije ne prolaze, vaš liječnik će preporučiti terapiju dvaput dnevno.

Ljudi na koje pozitivno utječe terapija svjetlosti motivirani su nastaviti s terapijom dok ponovno ne izađe sunce u proljeće. Iako su nuspojave minimalne, budite oprezni ako imate osjetljivu kožu ili povijest bipolarnog poremećaja.
Obasjavanje lica vrši se u kabinama za fototerapiju. Tjedno se vrši 3 – 5 seansi fototerapije, ovisno o obliku fototerapije i stanju bolesti. Nakon poboljšanja može se započeti terapija održavanja 1 – 2 puta tjedno. Potrebno je napomenuti da solarij ne može biti zamjena za fototerapiju, niti se s njom uspoređivati, te može izazvati neželjene posljedice koje se manifestiraju odmah ili dugoročno zbog nepoštivanja pravila fototerapije.

Prevencija zimske depresije
Svaki dan provodite vrijeme vani, čak i ako je oblačno. Utjecaj dnevnog svjetla može pomoći. Jedite balansiranu prehranu koja će vam pomoći da imate više energije čak i ako žudite za prerađenom hranom i slatkišima.

Suplementirajte vitamin D, a možete ga nabaviti u ljekarnama.

Vježbajte 30 minuta dnevno pet puta tjedno kako biste povisili razinu hormona sreće, izbacili negativnu energiju, bili okruženi pozitivnom atmosferom i podigli razinu samopouzdanja.

Budite što više među svojim društvom i radite svakodnevne aktivnosti. Društvena potpora je jako važna u zimskim mjesecima, ali i inače.

Smanjite izloženost negativnim vijestima
Konstantno slušanje vijesti može vas dovesti u stanje depresije. Stresno je, a smanjenje stresa može povisiti vaše pozitivno raspoloženje.

Ograničite izloženost negativnim vijestima. Primjerice, slušajte/čitajte/gledajte vijesti samo popodne ili pak samo ujutro.

Čitajte biografije pozitivnih i inspirirajućih ljudi kako biste dobili motivaciju i potaknuli proizvodnju serotonina. Također, preporučuje se da se više krećete jer je raspoloženje visoko povezano s razinom aktivnosti. Kada ljudi postanu depresivni, povuku se i manje rade stvari.

Kada posjetiti liječnika?
Ako ste depresivni, umorni ili živčani svake godine u zimskim mjesecima, moguće je da imate zimsku depresiju. Otvoreno pričajte s liječnikom o osjećajima. Pratite njegove savjete za promjenu načina života i liječenje. Ako se javite na vrijeme, možda ćete izbjeći terapiju lijekovima i uspjeti riješiti svoj problem pomoću psihoterapije, koja će vam ponuditi konkretne metode ublažavanja depresivnih stanja.

 

 

08.06.2024. 17:19

Fingiranje demokracije!!!

Digitalnim barijerama protiv sudjelovanja javnosti: Više od 40 udruga traži od Ministarstva uprave da im omogući komentiranje zakona! Organizacije civilnog društva, njih 42 iz cijele Hrvatske, ...
pročitaj više
03.06.2024. 21:45

Dan prava osoba s duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj

Hrvatski Sabor donio je odluku o proglašenju 6. lipnja Danom prava osoba s duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj.   Mentalno zdravlje sastavna je i neizostavna komponenta ...
pročitaj više
28.05.2024. 21:21

Dobro jutro Hrvatska

Jutros smo bili na Dobro jutro Hrvatska sa #narancastaribica U svijetu se sve više govori o sindromu roditeljskog izgaranja, koliko je taj problem izraženiji kada ...
pročitaj više