Novosti

Zatvorski sustav u Portugalu

U okviru projekta »Novi početak« , bilo je planirano studijsko putovanje u Portugal za stručnjake koji rade s počiniteljima kaznenih djela s ciljem upoznavanja primjera dobre suradnje organizacija civilnog društva i javnih institucija u postpenalnom prihvatu. Nažalost, zbog pandemije, nije se moglo otputovati u Portugal, ali je ostvarena suradnja s kolegama te su prikupljene informacije koje su potom predstavljene na online sastanku.

Portugal ima 51 zatvor različitih vrsta: 15 kaznionica (»središnji zatvori«, obično veći) za
zatvorenike osuđene na izdržavanje kazne dulje od 6 mjeseci; 31 kaznionica (»regionalni
zatvori«) za zatvorenike osuđene na izdržavanje kazne kraće od 6 mjeseci; pet kaznionica (»posebni zatvori«) za zatvorenike kojima je potrebna posebna pažnja, poput žena, mladih, policajaca i bolesnika (bolnica). U zatvorima postoje tri vrste općih sigurnosnih režima: srednji, visoki i posebni. Gotovo sve zatvorske zgrade su stare te je postojala namjera obnoviti ih. Program obnove započeo je 2001. godine, međutim, zbog financijske krize, osim novih zgrada, svi planovi izgradnje novih zatvora su zaustavljeni.

Portugalski zatvorski sustav u odgovornosti je Ministarstva pravosuđa, koje izvršava svoje zadatke putem Direção-Geral de Reinserção e Serviços Prisionais (DGRSP). Činjenica je da svaki zatvor ima svoja lokalno definirana pravila. Zatvorenici se raspoređuju, koliko je to moguće, u zatvore blizu njihovih domova. Statuti utvrđuju smjernice i minimalne zahtjeve koji se odnose na sve što je potrebno kako bi uvjeti pritvora udovoljili osnovnim standardima ljudskog dostojanstva. Zapravo, zatvori »pate« od siromašnih higijenskih i zdravstvenih uvjeta te prenatrpanosti. Zatvorenici moraju očistiti ćelije vlastitim sredstvima za čišćenje kupljenim u zatvorskoj trgovini (kada si ih mogu priuštiti). Izvješće CPT-a iz 2012. godine, među mnogim
drugim problemima, ističe da su u središnjem zatvoru u Lisabonu, na primjer, »u većini
standardnih ćelija od 9 m², prvotno projektiranih za jednokrevetnu smještajnost, smještena dva ili tri zatvorenika«. Iako Zakon nalaže da se zatvorenici smještaju u pojedinačne ćelije, osim u posebnim slučajevima kada vlastite potrebe pojedinca čine poželjnim smještanje kod drugog zatvorenika ili, privremeno, ako nema dostupnih pojedinačnih ćelija. Statutom je određen petominutni poziv dnevno, uz iznimke koje mora odobriti direktor. Ne postoji ograničenje broja pisama koja se mogu poslati ili primiti

Pritvorenici su isključeni iz bilo kakvih prilika za rad. Što se tiče osuđenih zatvorenika, statuti predviđaju opsežan program zapošljavanja radi zauzimanja zatvorenika u područjima od njihova posebnog interesa te zadovoljavanje njihova plana liječenja i ekonomskih potreba.

Također postoji regrutiranje zatvorenika od privatnih tvrtki koje organiziraju rad unutar i izvan zatvora. Što se tiče zakonodavstva, Zakon o izvršenju kazni i mjera lišavanja slobode (Código da Execução de Penas e Medidas Privativas da Liberdade, odobren Uredbom-Zakonom 115/2009, 12. listopada) i Opća uredba zatvorskih ustanova (Regulamento Geral dos Estabelecimentos Prisionais, odobrena Uredbom-Zakonom 51/2011, 11. travnja), najvažniji su zakonski akti za razumijevanje načina funkcioniranja sustava.

Udruge u Portugalu imaju važnu ulogu u postpenalnom prihvatu. Pomažu u prihvatu
zatvorenika, prilikom zapošljavanja i održavanja odnosa s obitelji te pružaju psihosocijalnu pomoć. Svojim radom ističe se platforma ONGD, osnovana 1985., koja danas obuhvaća više od 60 nevladinih organizacija.

Zatvorski sustav u Portugalu susreće se s velikim problemom prenapučenosti. Taj se
problem može riješiti na dva načina – povećanjem zatvorskih kapaciteta ili smanjenjem
broja zatvorenika. Ono po čemu se portugalski zatvorski sustav ističe među ostalima u
Europi otvaranje je posebnog zatvora za starije zatvorenike. Prepoznato je da ta populacija ima specifične karakteristike i potrebe te se radi na stvaranju prilagođenog okruženja. Zbog ranije spomenute prenapučenosti, radi se na većoj aktivaciji probacijskog sustava i primjeni alternativnih sankcija. Primjerice, u slučajevima povezanima s opasnom vožnjom, umjesto zatvorske kazne, osuđenici se preusmjeravaju u programe koji su povezani sa sigurnošću na cestama. Ističe se važnost nastavka suradnje s udrugama i uspostavljanja sporazuma i protokola kako bi suradnja bila čvrsta i kontinuirana.

 

11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više
29.03.2024. 09:23

SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

Uskrs je prilika da se probudimo, ljubimo ljude oko sebe i svijet u kojem živimo. Uskrs je zaista jedno novo buđenje, najjača pobjeda dobra nad ...
pročitaj više