Novosti

ZA i O jednoroditeljskim obiteljima- 3. izmijenjeno i nadopunjeno izdanje

Ova publikacija nastala je kako bi prikazao što jednoroditeljske obitelji čini posebnima i zašto je važno o tome razgovarati.

Publikacija:

ZA i O jednoroditeljskim obiteljima

Namjera nam je osnažiti vas roditelje za česte i otvorene razgovore o temama kojih se ponekad sami bojite ili zbog kojih se osjećate nesigurnima.

Ovo je vodič za sve roditelje koji razmišljaju kako, kada i zašto razgovarati s djetetom o svojoj obitelji, o načinu na koji je nastala i kako funkcionira.

Trudit ćemo se približiti vam teme važne svakomu djetetu i obitelji te se nadamo da ćete ovdje pronaći odgovore na neka od svojih pitanja i nedoumica.

Obitelj je okruženje u kojemu polažemo temelje za daljnji život. U njoj učimo o sebi i drugima, počinjemo razumijevati način na koji mi, naša obitelj, okruženje i svijet funkcioniraju.

Način na koji živimo u svojim obiteljima te vrijednosti za koje se zalažemo ponekad nisu istovjetni onima u našemu okruženju, pa se naša djeca mogu naći u raskoraku razumijevanja te različitosti. Stoga je važno da razgovaramo s djecom o svim važnim i nevažnim stvarima i idejama, a ponajviše o onim posebnim, po kojima se razlikujemo od drugih, koje je nama, djetetu, ali i okolini.

Neke su obitelji male, neke velike, neke su biološke, neke nastaju posvajanjem, u nekim su obiteljima dvije mame, u nekima dva tate, a u nekima je samo jedan roditelj. Postoje obitelji u kojima roditelji više ne žive zajedno ili su zasnovali nove obitelji. Neke obitelji imaju puno djece, neke nemaju nijedno, u nekima članovi sliče jedni drugima, a u nekima se razlikuju.

Kakve god bile, obitelji su zajednice kojima pripadamo, u kojima rastemo, učimo, volimo, iz kojih putujemo, u koje se vraćamo.

Za obitelj smo vezani zauvijek – i kada smo sretni i kada smo tužni, kada griješimo, kada padamo i kada se ponovno dižemo.

Biti član neke obitelji određuje način na koji odrastamo, gradimo odnose, privrženost, povjerenje, određuje u što vjerujemo, kako se odnosimo prema sebi i prema drugima, kako reagiramo na zahtjeve okoline i kako se nosimo s izazovima. Obitelji nam pomažu da stvorimo sustav vrijednosti, ugrađuju u nas osjećaj pripadanja, uče nas o prošlosti i očekivanju budućnosti.

Obitelji u kojima odrastamo temelji su na kojima gradimo samostalan život i često određuju obrasce po kojima stvaramo svoje buduće obitelji.

Roditeljstvo je jedna od najvećih, ali i najtežih zadaća u životu jedne osobe. Velika hrabrost, strpljenje i nesebičnost, kao i poneka pogreška, dio su te zadaće. Ne treba ih se ni sramiti ni plašiti, nego na njih treba gledati kao na priliku za osobni razvoj i rast i roditelja i djece. Ako probleme budete prihvaćali kao izazove, lakše ćete kročiti roditeljskom stazom, ali i zajedno sa svojom obitelji rješavati životne zahtjeve. Na tome putu koji se često može činiti samotnim nalaze se brojni putokazi koje možete pratiti ako usmjerite pažnju na svoje dijete. Ova brošura pripremljena je kako bi vas ohrabrila i osnažila da što opuštenije kročite roditeljskim stazama.

No odgovore na sva ključna pitanja znate samo vi i vaše dijete. Stoga je vrijeme da započnete razgovor.

 

 

 

24.12.2024. 11:47

Sretan Božić i vesele blagdane želi vam udruga LET

pročitaj više
20.12.2024. 22:25

Tragedija u Prečkom- kako razgovarati sa djecom

Izvor: Hrabri telefon U mislima smo sa žrtvama tragičnog događaja u Osnovnoj školi Prečko i njihovim roditeljima, obiteljima, prijateljima, školskim kolegama, učiteljima i sugrađanima. Duboko ...
pročitaj više
19.12.2024. 22:36

Hitan poziv na akciju: zaustaviti ilegalni nadzor u Srbiji

Udruga LET potpisala je Otvoreno pismo upućeno Europskoj komisiji i Europskom Parlamentu. EDRi i preko 50 organizacija pozivaju institucije Europske unije da poduzmu mjere protiv ...
pročitaj više