Novosti

Unapređenje funkcioniranja sustava besplatne pravne pomoći

Inicijativa za unapređenje funkcioniranja sustava besplatne pravne pomoći

Pismo upućeno ministru Malenici:

 

REPUBLIKA HRVATSKA

MINISTARSTVO PRAVOSUĐA I UPRAVE

Ul. grada Vukovara 49

10000 Zagreb

 

Zagreb, 14. ožujka 2023. godine

N/r: dr.sc. Ivan Malenica, ministar pravosuđa i uprave

PREDMET: Zamolba za hitno raspisivanje Javnog natječaja za financiranje projekata ovlaštenih udruga i pravnih klinika za pružanje primarne pravne pomoći za 2023. godinu

Poštovani gospodine ministre,

Obraćamo Vam se u ime Inicijative za unapređenje funkcioniranja sustava besplatne pravne pomoći koja okuplja niže potpisane predstavnike udruga i pravnih klinika koje temeljem Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći (NN 143/2013, 98/19) pružaju građanima primarnu pravnu pomoć. 

Izražavamo zabrinutost radi kašnjenja u raspisivanju Javnog natječaja za financiranje projekata ovlaštenih udruga i pravnih klinika za pružanje primarne pravne pomoći za 2023. godinu koji je sukladno zakonskim odredbama trebao biti raspisan do konca siječnja ove godine. Situacija ne ulijeva povjerenje kako će sam natječaj biti proveden u rokovima koji će omogućiti i pravovremenu isplatu i pravovremeno trošenje svih dodijeljenih sredstava.

Primjerice, od 2019. godine kada je Ministarstvo raspisalo navedeni poziv i natječaj sukladno zakonskim rokovima, u siječnju tekuće godine, sredstva za pružanje primarne pravne pomoći pružateljima su bila isplaćena tek u trećem kvartalu tekuće godine, stoga ne znamo što da očekujemo u ovoj situaciji kada je sredina ožujka, a natječaj još nije raspisan. 

Važno je za naglasiti kako odugovlačenje s navedenim postupkom ugrožava cjelokupni sustav primarne pravne pomoći putem kojeg se održava pristup pravosuđu i ostvaruje jednakost osoba pred zakonom. Ovakvo stanje pružatelje primarne pravne pomoći, posebice ovlaštene udruge, dovodi do ozbiljnih izazova na koji način održati i osigurati kontinuirano pružanje primarne pravne pomoći, kako bi građani Hrvatske uživali ista prava i standarde građana europskih zemalja koje imaju razvijen sustav besplatne pravne pomoći i imali jednak pristup pravosuđu. Uz navedeno, želimo upozoriti na opasnost kako će određeni broj registriranih pružatelja primarne pravne pomoći zbog nedostatka financijskih sredstava za pokrivanje troškova plaća za pravnike/ice koji pružaju primarnu pravnu pomoć te za troškove održavanja ureda, prestati postojati ili ugasiti dio svojih aktivnosti, a da će potrebe građana za pravnom pomoći u još većoj mjeri ostati nepokrivene. 

Napominjemo kako je postojanje djelotvornog i efikasnog sustava besplatne pravne pomoći u svakoj državi jamac ostvarivanja ljudskih prava, stoga kao registrirani pružatelji primarne pravne pomoći tražimo hitno raspisivanje Javnog natječaja za financiranje projekata ovlaštenih udruga i pravnih klinika za pružanje primarne pravne pomoći za 2023. godinu i provođenje postupka natječaja u rokovima koji će omogućiti i pravovremenu isplatu i pravovremeno trošenje dodijeljenih sredstava. 

U očekivanju vašeg odgovora,

S poštovanjem,

Za predstavnike pružatelja besplatne pravne pomoći:

Centar za građanske inicijative Poreč, Fani Bugarin Šoljan

Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Natalija Havelka

Centar za mirovne studije, Cvijeta Senta

Informativno pravni centar, Nataša Kovačević

Pravna klinika Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Projekt građanskih prava Sisak, Milana Kreća

SOS Rijeka, Tina Kovačić

Udruga za podršku žrtvama i svjedocima, Miren Špek

Udruga za unapređenje kvalitete življenja LET, Iva Jovović

Udruga za pomoć žrtvama Bijeli krug Hrvatske 

Udruga za civilno društvo i kvalitetu življenja Srma, Snježanka Jadrijević

Hrvatski pravni centar, Vesna Grubić

Udruga žena Vukovar

 

 

 

 

14.05.2024. 22:59

Okrugli stol o mentalnom zdravlju

Savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) organizirao je 14.05.2024. u Zagrebu Okrugli stol pod nazivom: Dobre prakse usluga u zajednici za osobe s teškoćama mentalnog ...
pročitaj više
13.05.2024. 13:20

“NARANČASTA RIBICA: PODRŠKA JEDNORODITELJSKIM OBITELJIMA”

S velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na okrugli stol pod nazivom \"Narančasta ribica: Podrška jednoroditeljskim obiteljima\" koji će se održati 23.05.2024. od 11 do 14 sati ...
pročitaj više
07.05.2024. 10:04

UPISI U GRADSKE DJEČJE VRTIĆE 2024./2025.

UPISI U VRTIĆ!!! Upisi u gradske dječje vrtiće za pedagošku godinu 2024./2025. ------------------------------ Zahtjevi za upis u gradske dječje vrtiće za pedagošku godinu 2024./2025. podnose ...
pročitaj više