Trideset i četiri hrvatske udruge osuđuju postupak lokalne vlasti u Novom Vinodolskom prema 40 građana, pripadnika Romske nacionalne manjine.
Naime, u naselju Kras kraj Novog Vinodolskog, 40 Roma od kojih je 20 djece deložirano je iz kuće u kojoj su živjeli već 50 godina. Kuća je potom srušena, a oni su ostavljeni u ovim iznadprosječno vrućim danima u nehumanim uvjetima bez krova nad glavom i osnovnih dokumenata. Iscrpljeni i bolesni, bez osnovnih životnih uvjeta, u nemogućnosti da sačuvaju dostojanstvo, smjestili su se na obližnjem nogometnom igralištu.
Gradonačelnik Tomislav Cvitković opravdava postupak Komunalnog društva činjenicom da je već pokušavao situaciju riješiti dogovorom i odgađao deložaciju no, koliko znamo, bez uspjeha u postupku pronalaženja adekvatnog smještaja za ove sugrađane.
Žalosno je da se to događa u vrijeme kad su demografski problemi postali nacionalno pitanje i kad postoji razvijena svijest da je svako dijete jednako vrijedno.
Pitamo se stoga jesu li i djeca Romi za nas jednako vrijedna i podsjećamo da ako već niste spriječili ovaj događaj zbog vlastite savjesti, humanosti i osjećaja za pravdu onda to učinite zbog zakona (Zakon o socijalnoj skrbi, čl.291, st.3) koji vas na to obvezuje.
Čin deložacije osudilo je 34 udruge sa zahtjevima da se u najkraćem mogućem roku:
Hitno osigura odgovarajući privremeni smještaj za 40 pripadnika romske nacionalne manjine u Novom Vinodloskom.
Osigura hitno donošenje smjernica i protokola za rješavanje kriznih situacija kada obitelj s maloljetnom djecom ostanu bez svog doma i nisu u mogućnosti same osigurati smještaj.
Hitno objavi cjelovite podatke o slobodnim smještajnim stambenim kapacitetima na području Primorsko-goranske županije u vlasništvu županije, a koji se mogu koristiti za socijalno stanovanje.
Pismo prenosimo u cjelosti:
Grad Novi Vinodolski
Gradonačelnik: Tomislav Cvitković
Trg Vinodloskog zakona 1
52250 Novi Vinodloski
Primorsko-goranska županija
Župan: Zlatko Komadina
Adamićeva 10
51 000 Rijeka
Predmet: Hitno rješavanje socijalnog stanovanja za 40 pripadnika romske nacionalne manjine iz Novog Vinodloskog
Poštovani gradonačelniče Cvitković,
Poštovani župane Komadina,
obraćamo Vam se povodom aktualne deložacije i rušenja objekta u Novom Vinodlosku 24.06. 2022., u predjelu Krasa kada je četrdeset članova romskih obitelji koji 50 godina žive u derutnom objektu, a koji je u vlasništvu Komunalnog trgovačkog društva ivanj d.o.o., ostala bez svog doma.
Odmah po deložaciji objekt je srušen, a na teren su izašli specijalci, vatrogasci i djelatnici Centra za socijalnu skrb. Kako pripadnici rosmkog naroda nisu imali informacije da će odmah doći i do rušenja njihovog doma, tako nisu uspjeli uzeti ni osobne stvari, a mnogi ntii dokumente.
Već 13 dana 40 pripadnika romske nacionalne manjie (od čega je 20-tero djece) iz Novog Vinodloskog “živi” na nogometnom igralištu, u blizini porušenog im doma, bez vode, hrane, odjeće, Neki od njih su teško bolesni i trenutno primaju kemoterapiju.
Djeca su bila prisutna prilikom deložacije i sve obitelji su pod velikm stresom, a neki su doživjeli ozbiljnu traumu ovakvim načinom rješavanja njihovog socijalnog stanovanja nakon što 50 godina žive, obrazuju se i rade u Novom Vinodloskom i na području Primorsko-goranske županije.
Saborski zastupniK Veljko Kajtazi povodom ovog događaja je izjavio:
“Romi iz Novog Vinodolskog izbačeni su na ulicu bez da im je osiguran alternativni smještaj iako su tu 50 godina. (…) Razočaran sam jer u pedeset godina Grad, ali ni lokalni Centar za socijalnu skrb nije pronašao adekvatno rješenje za ove obitelji te su s djecom izbačene na ulicu.”
Poštovani gradonačelniče Cvitković,
Poštovani župane, Komadina,
Prema članku 291. St. 3 Zakona o socijalnoj skrbi Članak 291. stavak 3.)
(3) U kriznim situacijama, kada obitelj s maloljetnom djecom ostane bez svog doma i nije u mogućnosti sama osigurati smještaj, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave odnosno Grad Zagreb dužni su osigurati im smještaj u socijalnom stanu ili na drugi način, kako bi se spriječilo odvajanje djece od odraslih članova obitelji.
Organizacije civilnog društva u Republici Hrvatskoj – različite po svojem djelovanju, no ujedinjene u solidarnosti sa svim siromašnima, socijalno isključenima, diskriminiranima i svima kojima se krše osnovna ljudska prava – ističu zajedničke zahtjeve prema institucijama vlasti čije se ispunjenje traži u najkraćem mogućem roku:
- Hitno osigurati odgovarajući privremeni smještaj za 40 pripadnika romske nacionalne manjine u Novom Vinodloskom.
- Osigurati hitno donošenje smjernica i protokola za rješavanje kriznih situacija kada obitelj s maloljetnom djecom ostanu bez svog doma i nisu u mogućnosti same osigurati smještaj,
- Hitno objaviti cjelovite podatke o slobodnim smještajnim stambenim kapacitetima na području Primorsko-goranske županije u vlasništvu županije, a koji se mogu koristiti za socijlano stanovanje.
S poštovanjem,
Popis organizacija koje podržavaju ove zahtjeve, solidarno s romskim narodom:
Savez Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA”
Incijativa mladih za ljudska prava
Projekt građanskih prava Sisak
Udruga B.a.B.e.
ODRAZ – Održivi razvoj zajednice
Zaklada Slagalica
Centar za mirovne studije
Kuća ljudskih prava
Inkluzivna kuća Zvono
Informativni pravni centar
Udruga za podršku žrtvama i svjedocima
Ambidekster klub
Udruga za unapređenje kvalitete življenja LET
DOCUMENTA – Centar za suočavanje s prošlošću
Forum za slobodu odgoja
Udruga žena Vukovar
Volonterski centar Zagreb
Ženska udruga IZVOR Tenja
Agencija lokalne demokracije Sisak
SOLIDARNA – Zaklada za ljudska prava i solidarnost
Udruga Iskorak
Skribonauti – udruga za promicanje književnosti i culture
DKolektiv – organizacija za društveni razvoj
Centar za građanske inicijative Poreč
kolekTIRV │Za prava trans, interspolnih i rodno varijantnih osoba
Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Centar za kulturne djelatnosti
Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek
RODA – Roditelji u akciji
Udruga IKS
Centar za zdravo odrastanje
O.A.Z.A.
Uduga Zelena Istra
Pariter, Rijeka