EN
Novosti

Udruga LET je članica NCD Alliance Network!

23.06.2014. 15:08 • Novosti

Udruga LET postala je članicom NCD Alliance Network . NCD Alliance ujedinjuje mrežu preko 2000 nevladinih organizacija u više od 170 zemalja.  Misija  NCD Alliance je borba protiv nezaraznih bolesti  (engl. NCD, Non – Communicable disease).

Nezarazne bolesti su ubojica broj 1 u svijetu. One mogu biti kronične bolesti dugog trajanja i sporog napredovanja ili mogu završiti brzom smrću, npr. nekim vrstama iznenadnih moždanih udara. Uključuju autoimune bolesti, bolesti srca, moždani udar, razne vrste raka, astmu, dijabetes, kronične bubrežne bolesti, osteoporozu, Alzheimerovu bolest, mrenu i mnoge druge.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izvještava da su nezarazne bolesti vodeći uzrok smrtnosti u svijetu, odnosno uzrokuju više od 60% svih smrti. Od 35 milijuna ljudi koji su umrli od nezaraznih bolesti 2005. godine, polovina je bila ispod 70 godina i polovina su bile žene. Od 75 milijuna smrti u svijetu 2008. godine, 36 milijuna je uzrokovano nezaraznim bolestima. To je približno 63 % svih smrti u svijetu.

PODIJELI ČLANAK