Novosti

Tribina „Zaustavimo AIDS- Neka se i ženski glas čuje !“ u organizaciji Udruge LET

Zagreb, 13.12.2012. godine- Danas je održana Tribina „Zaustavimo AIDS- Neka se i ženski glas čuje!“ u organizaciji Udruge LET. Tribina je održana u 11 sati u prostorijama Centra za ljudska prava, Kralja Držislava 6, Zagreb.
Na tribini se raspravljalo o aktualnim trendovima u sprečavanju širenja HIV/AIDS-a, pogotovo u kontekstu ranjivosti žena na HIV.
Žene su u posljednjih 20 godina od populacije najmanje zahvaćene HIV-om danas postale populacija među kojom se HIV širi najbrže. Žene globalno gledano čine gotovo polovicu od 34 milijuna osoba zaraženih HIV-om, te u nekim zemljama u razvoju, žene predstavljaju veliku većinu osoba koje žive s HIV/AIDS-om dok su nasuprot tome početkom pandemije osamdesetih godina muškarci bili najzahvaćenija populacija.
„Ekonomska i socijalna ovisnost žena o muškarcima često ograničava snagu ženu da pregovara o korištenju kondoma pri seksualnim odnosima“, napomenula je  Iva Jovović iz Udruge LET. „Potrebni su nam programi poput edukacije većeg broja žena o prakticiranju sigurnog spolnog ponašanja, upotrebe prezervativa uz provođenje kampanje za podizanje svijesti o mogućnostima testiranja ili liječenjana HIV/AIDS.“
„Unutar obitelji, žene, majke i kćeri su najteže pogođene bremenom HIV-a. Od njih se očekuje da skrbe o bolesnim članovima obitelji makar to zahtijevalo i napuštanje škole i radnog mjesta.“, rekla je dr. Nataša Šemnički, poznata zagrebačka ginekologinja i nastavila: „Majka skrbi i o svom djetetu koje živi sa HIV-om te se osjeća odgovornom ako se dijete zarazi HIV-om za vrijeme trudnoće, poroda ili tijekom dojenja.“
Žene se smatraju posebno ranjivim zbog slijedećih faktora: relativan nedostatak moći odlučivanja u seksualnim vezama, prošireno siromaštvo, društvene norme i zakonske regulative koje ženama onemogućuju osnovnu edukaciju ili toleriraju nasilje nad ženama.
Udruga LET je organizirala tribinu uz financijsku podršku Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, a predstavljen je i letak „Žene i HIV“ koji će se dijeliti po domovima zdravlja, županijskim zavodima za javno zdravstvo te „ženskim“ udrugama.

Za sve informacije, slobodno nas kontaktirajte na niže navedene kontakte:

Za Udrugu LET:
Iva Jovović, dipl.soc.radnica
Telefon: 01 48 23 041
E-pošta: let@zg.t-com.hr
www.udruga-let.hr

Priopćenje u pdf obliku

19.04.2024. 13:53

Mobiteli, surfanje, internet: Puka zabava ili nešto ozbiljnije?

Prekomjerna upotreba mobitela izaziva ovisnost i ostavlja tragove na dječjoj psihi, djeca s njima odlaze na spavanje, bude se, jedu, igraju, uče, a posljedice su ...
pročitaj više
11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više