Novosti

Svjetski dan prevencije samoubojstva – 10.09.2024.

Danas je Svjetski dan prevencije suicida

Fotografija prikazuje niz upaljenih svijeća postavljenih na tlu u javnom prostoru tijekom večeri.

Podizanjem svijesti, smanjenje stigme oko samoubojstva i poticanjem dobro informiranih akcija, možemo smanjiti slučajeve samoubojstava

Svjetski dan prevencije suicida obilježava se 10. rujna diljem svijeta radi podizanja svijesti u javnosti o sve većem problemu suicida među stanovništvom.

Ustanovljen je 2003. godine od strane Međunarodne udruge za prevenciju samoubojstava u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.

Tako se 10. rujna svake godine usmjerava pozornost na problem, smanjuje stigmu i podiže svijest među organizacijama, vladom i javnošću, dajući jedinstvenu poruku da se samoubojstvo može spriječiti.

Svaka suicidalna smrt je javnozdravstvena briga s dubokim utjecajem na one oko njih.

Podizanjem svijesti, smanjemnje stigme oko samoubojstva i poticanjem dobro informiranih akcija, možemo smanjiti slučajeve samoubojstava.

Evo kako možete pomoći suicidalnoj osobi.

Najprije morate znati da je razgovor sa suicidalnom osobom je vrlo osjetljiv i važan zadatak. Ključno je biti empatičan, nenametljiv i poticati osobu na razgovor, a ne donositi zaključke ili davati savjete koji mogu zvučati olako.

Budite direktni, ali nježni – ako sumnjate da je osoba suicidalna, pitajte je otvoreno, ali pažljivo. Pitanja poput: ‘Jesi li razmišljao/la o tome da si naudiš?’ ili ‘Razmišljaš li o samoubojstvu?’ mogu pomoći. Ova pitanja ne potiču suicidalne misli, već omogućuju osobi da se otvori.

Ne osuđujte. Izbjegavajte izraze poput: ‘Ne smiješ tako razmišljati’ ili ‘Sve će biti u redu’, jer to može zatvoriti komunikaciju. Umjesto toga, budite razumni i priznajte bol kroz koju osoba prolazi, npr.: ‘Čini se da ti je jako teško trenutno. Kako ti mogu pomoći?’

Pokažite empatiju. Suicidalne osobe često osjećaju da ih nitko ne razumije. Pokušajte ih slušati bez prekidanja, davanja savjeta ili minimiziranja njihovih osjećaja. Ponekad samo slušanje može pružiti značajnu podršku.

Postavljajte pitanja. Nakon što osoba podijeli svoje osjećaje, potičite je na daljnji razgovor. Pitanja poput: ‘Koliko često se osjećaš ovako?’ ili ‘Što ti je trenutno najteže?’ mogu pomoći u razumijevanju situacije.

Ponudite svoju prisutnost. Recite im da ste tu za njih, ali jasno im dajte do znanja da nisu sami u tome i da postoje stručnjaci koji mogu pomoći. Izrazite razumijevanje i podršku, npr.: ‘Nisam stručnjak, ali želim ti pomoći da pronađemo nekoga tko ti može pružiti odgovarajuću pomoć.’

Nemojte obećavati tajnost. Ako osoba spomene planove za samoubojstvo, ne obećavajte da ćete to čuvati kao tajnu. Zaštita njihovog života je prioritet, a uključivanje stručnjaka može biti nužno.

Predložite razgovor sa stručnjacima. Psiholozi, psihijatri i krizni centri su osposobljeni da pruže odgovarajuću pomoć. Možete ponuditi pomoć u pronalaženju resursa, pratnji na razgovor ili uspostavljanju kontakta s hitnom pomoći ako je to potrebno.

Informirajte se o lokalnim resursima – npr. postoji Plavi telefon, Hrabri telefon i druge linije za pomoć koje su specijalizirane za ovakve situacije.

Osigurajte sigurnost. Ako osoba govori o neposrednom planu za samoubojstvo ili pokazuje ozbiljne znakove, ne ostavljajte je samu. Kontaktirajte hitne službe, prijatelje ili obitelj i tražite stručnu intervenciju.

Izbjegnite materijale koji bi mogli biti opasni. Ako je moguće, osigurajte da u blizini nema predmeta koji bi osoba mogla iskoristiti za samoozljeđivanje.

Razgovor s nekim tko je suicidalan može biti vrlo emotivno iscrpljujuć. Nakon razgovora, važno je da se i vi pobrinete za vlastito mentalno zdravlje, bilo kroz razgovor s prijateljem, obitelji ili stručnjakom.

Razumijevanje i podrška mogu napraviti veliku razliku. Pružanjem prostora da se osoba otvori, pomažući im da potraže stručnu pomoć i osiguravajući sigurnost, možete spriječiti potencijalnu tragediju.

Izvor: https://in-portal.hr/danas-je-svjetski-dan-prevencije-suicida/

22.11.2024. 16:14

Mjesec borbe protiv ovisnosti

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti ...
pročitaj više
15.11.2024. 15:47

Održana Tribina “Programi smanjenja štete – prva linija obrane”

Jučer smo, uz kolege iz Udruge Terra i Udruge Institut Pula održali Tribinu naziva \"Programi smanjenja štete- prva linija obrane\". Programi smanjenja štete imaju za ...
pročitaj više
12.11.2024. 15:07

Kako programi smanjenja štete mogu spasiti živote u našoj zajednici!

Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom održavanja tribine na temu prevencije ovisnosti od drogama. Tribina pod nazivom „Programi smanjenja štete- prva linija ...
pročitaj više