Danas, 10. listopada, obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja kojeg je 1992. godine pokrenula Svjetska federacija za mentalno zdravlje (engl. World Federation for Mental Health – WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (engl. World Health Organization – WHO).
Ovogodišnja tema povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja je „Mentalno zdravlje na radnom mjestu“. Sigurna i zdrava radna okolina može djelovati kao zaštitni čimbenik za mentalno zdravlje. S druge strane, zaposlenici se mogu suočavati s raznim oblicima rizika za mentalno zdravlje, uključujući diskriminaciju, loše radne uvjete ili ograničenu autonomiju. Nedostatak potpore za oboljele od mentalnih poremećaja može se negativno odraziti na njihovo samopouzdanje, zadovoljstvo poslom i produktivnost. Nadalje, stigma i diskriminacija koje prate osobe s mentalnim poremećajima često odmažu u zapošljavanju, kao i zadržavanju poslova. Iako vlade i poslodavci imaju primarnu odgovornost u zaštiti i promoviranju mentalnog zdravlja na radnom mjestu, svatko od nas treba brinuti za vlastito blagostanje. Ako je potrebno, zatražite pomoć od onih kojima vjerujete (prijatelja, članova obitelji, kolega, nadređenih…) ili potražite stručnu pomoć.
Na svjetski dan mentalnog zdravlja običaj je nositi zelenu mašnu u znak podrške osobama koje pate od različitih psihičkih tegoba i poremećaja.
Opći cilj je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja u cijelom svijetu te mobiliziranje resursa za podršku mentalnom zdravlju. Uz to, nastoji se promicati ideja poticanja brige o mentalnom zdravlju na jednakoj razini kao i brige za tjelesno zdravlje.