EN
Novosti

Svjetski dan mentalnog zdravlja

10.10.2019. 07:30 • Novosti

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 10. listopada Svjetskim danom mentalnog zdravlja. Obilježava se svake godine, a cilj mu je podizanje svijesti o problemima mentalnog zdravlja diljem svijeta kao i poticanje na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju.

Za ovu godinu odabrana je glavna tema – Samoubojstvo se većinom može prevenirati!

Mentalno zdravlje sastavni je dio opceg zdravlja i puno je više od odsutnosti mentalne bolesti. Na naše mentalno zdravlje svakodnevno utjecu mnoge stvari. Neke od njih se ne mogu kontrolirati, kao životni dogadaji ili ponašanje drugih ljudi, a na neke se može utjecati (naši stavovi, nacini na koje doživljavamo druge ljude, stvari, životne dogadaje i sl.). Osoba koja je dobrog mentalnog zdravlja je zadovoljna, pozitivna, prihvaca druge ljude, sposobna je stvarati i održavati prijateljstva, produktivna je na radnom mjestu i dobro se nosi s životnim nedacama i stresovima.

Osobe poremećenog mentalnog zdravlja često su preplašene, očajne, zbunjene i izuzetno im je potrebna pomoć i podrška od strane najbližih, a također i od strane društva. Osobe s mentalnim poremećajima su negativno obilježene, odbačene. Izostanak prepoznavanja i liječenja mentalnih bolesti može imati tragične posljedice, kao što je samoubojstvo. Broj samoubojstava je iznimno velik. Prema podacima iz 2008. g. u posljednjem desetljeću u Hrvatskoj oko 1000 ljudi godišnje počini suicid. Na svaki dovršeni suicid dolazi oko osam pokušaja suicida, a oko tri puta više ljudi intenzivno razmišlja o suicidu.

Stoga ne treba zanemarivati probleme mentalnog zdravlja u odnosu na probleme tjelesnog zdravlja. Osobito treba istaknuti čestu međupovezanost tjelesnih bolesti sa narušenim mentalnim zdravljem, što znači da bilo koja tjelesna bolest može imati za posljedicu mentalne zdravstvene probleme; s druge strane, mnoge poznate nam bolesti razvile su se zbog poremećenog mentalnog zdravlja i nesposobnosti osobe da se uspješno nosi sa stresovima koji su naša svakidašnjost. Povezanost dobrog mentalnog i tjelesnog zdravlja značajna je za uspješan rast i razvoj u svakoj životnoj dobi.

Udruga LET se zalaže za specifične ciljeve uspostave modela učinkovite psihosocijalne podrške za osobe s duševnim smetnjama, povećanje sposobnosti za samostalan život u zajednici, te pojačanu zaštitu prava osoba.

 

 

PODIJELI ČLANAK