Novosti

Situacija u europskim zatvorima u kontekstu epidemije covid 19 – webinar

O situaciji u zatvorima u zemljama Europske Unije u vrijeme epidemije COVID-19 raspravljalo se 2. srpnja 2020., na webinaru koji su osmislile i inicirale Saskia Bricmont i Diana Riba i Giner, članice Europskog parlamenta, ujedno i članice parlamentarne međuskupine za dječja prava.  U uvodnom izlaganju  povjerenik za pravosuđe Europske komisije Didier Reynders naglasio je važnost svjesnosti javnosti i stručnjaka o ranjivim okolnostima, općoj izolaciji, a posebno o izolaciji i nedostatku aktivnosti zatvorenika u kontekstu epidemije COVID-19, govorio je o važnosti da se umjesto istražnog zatvora i zatvaranja počinitelja izriču alternativne mjere te o jačanju probacijske službe. Naglasio je i važnost skrbi o djeci čiji su roditelji u zatvoru, kao često zanemarenoj skupini, te o omogućavanju video-poziva kao dodatka i alternative dosadašnjim direktnim kontaktima djece s roditeljima u zatvoru.

U dva panela naslovljena “Mapiranje situacije u Europskoj uniji” i “Prema novom zatvorskom modelu i EU minimalnim standardima”, raspravljalo se o potrebi promjene promišljanja i realizacije lišavanja slobode počinitelja u svjetlu korona-krize, o tome kako pristup internetu treba postati minimum u zatvorskome sustavu, o načinima nadvladavanja nesuglasja između prava na život i zdravlje i pretrpanih zatvora u mnogim zemljama, u kojima nije moguće održavati socijalnu distancu, te o nedostatku informacija na svim razinama.

 

 

Epidemija COVID-19 utječe i na zatvorenike, i na djelatnike zatvora, i na djecu i obitelji zatvorenika. Zbog izvanjskih čimbenika, kao što su usporeniji rad sudova, nemogućnost kontakta s odvjetnicima, smanjena dostupnost pravne pomoći i nemogućnost pripreme obrane, produljuje se vrijeme boravka u istražnom zatvoru. U Škotskoj je, primjerice,  u vrijeme epidemije broj zatvorenika u istražnom zatvoru povećan za 15 posto.

Osim posjeta obitelji, smanjen je i nadzor nezavisnih institucija ili inspekcija što sve umanjuje transparentnost zatvorskoga sustava. Panelisti su spomenuli i da se u aktualnoj krizi zaboravilo  na zatvorenike s mentalnim teškoćama kojima je proteklih mjeseci bila uskraćena podrška i pomoć.

izvor: dijete.hr 

Projekt Novi početak sufinanciraju Europska unija iz Europskog socijalnog fonda i Ured za udruge Vlade RH u iznosu od 1.017.634,34 kn.

#novipocetak

 

25.04.2024. 13:14

PLAN O ZAJEDNIČKOJ RODITELJSKOJ SKRBI

ŠTO JE PLAN O ZAJEDNIČKOJ RODITELJSKOJ SKRBI? Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi je pisani sporazum roditelja o načinu ostvarivanja zajedničke roditeljske skrbi u okolnostima u ...
pročitaj više
19.04.2024. 13:53

Mobiteli, surfanje, internet: Puka zabava ili nešto ozbiljnije?

Prekomjerna upotreba mobitela izaziva ovisnost i ostavlja tragove na dječjoj psihi, djeca s njima odlaze na spavanje, bude se, jedu, igraju, uče, a posljedice su ...
pročitaj više
11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više