Prošlog tjedna završena je trogodišnja Zajednička akcija Europske unije (EU) o prevenciji HIV-a i smanjenju štete (HA-REACT).
HA-REACT je imao 22 partnera, koji su predstavljali 18 država članica EU-a, s dodatnim stručnim znanjem koje je pružilo 14 suradnih partnera, uključujući Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) i Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) koji su pokazali kako financiranje i same nacionalne politike utječu na programe smanjenja štete.
U Hrvatskoj su navedeni program provodili HZJZ i udruga LET.
Video „Programi smanjenja šteta za osobe koje injektiraju droge u sinergiji institucija i udruga: iskustva iz Hrvatske“ prikazuje kako organizacije civilnog društva (nevladine organizacije) i institucije javnog zdravstva u Hrvatskoj surađuju u cilju smanjenja šteta za osobe koje koriste droge te kako su programi smanjenja šteta korisni i učinkoviti osobama koje koriste droge.
A letci o Programima smanjenja štete i Šta učiniti ako naiđete na odbačeni pribor izrađeni su od strane udruge LET.
Europski projekt imao je ambiciozne ciljeve okončanja novih slučajeva HIV-a i smanjenja prijenosa HCV-a i tuberkuloze (TB) među ljudima koji su ubrizgavali droge u EU do 2020. godine, a fokusirali su se na tri zemlje EU (Mađarska, Latvija i Litva).
“Osim konkretnih akcija u tri zemlje, Europska komisija jasno je pokazala s HA-REACT-om svoju predanost smanjenju štete u svim državama članicama Europske unije”, rekao je profesor Jeffrey Lazarus iz ISGlobal u Španjolskoj.
Kroz niz aktivnosti, od obuka za brzo testiranje HIV-a i HCV-a, do pilot-projekta za kondomske automate u češkom zatvoru i mobilne jedinice za pružanje usluga smanjenja štete osobama koje ubrizgavaju droge u Rigi, HA-REACT je pokazao predanost Europske komisije smanjenju štete i mnogim izazovima povezanih sa takvim uslugama.
Za povećanje smanjenja štete, HA-REACT je utvrdio da su potrebni faktori kao što su politička volja, javne politike droga, uloge donatora i pravni okviri.
To je dovelo do izrade brošure: “Sve što ste ikada željeli znati o štetama povezanim s drogom, ali se bojali pitati” za profesionalce koji rade u ustanovama za testiranje i liječenje. To pomaže da se objasni o čemu je riječ u konceptu smanjenja štete.
Osim toga, edukativni video spot “Što je smanjenje štete za ljude koji koriste droge?” objašnjava ne samo znanstvena saznanja o smanjenju štete, već i njegove društvene aspekte.
Uz potporu HA-REACT-a, Centar za prevenciju i kontrolu bolesti (Slimibu profilakses un kontroles centrs) u Rigi, Latvija, pokrenuo je mobilnu jedinicu za razmjenu i distribuciju štrcaljki i igala, dezinficijensa, kondoma, kontejnera i naloksona.
Medicinske sestre i terenski radnici nude testove i konzultacije za HIV, hepatitis B i C, sifilis te TB. Ova intervencija smanjenja štete postala je dio političkog programa. Zbog svog uspjeha, ova će ustanova i dalje nuditi svoje usluge nakon HA-REACT-a putem lokalnog financiranja.
HA-REACT je pokazao da intervencije smanjenja štete trebaju bolje mehanizme financiranja praktičnih usluga putem nacionalnih programa.
Međutim, u nekim zemljama političke situacije su restriktivne i uopće nisu otvorene za financiranje usluga smanjenja štete.
S druge strane, HA-REACT je pomogao u promjeni prakse i stavova stručnjaka te omogućio provedbu novih intervencija za smanjenje štete.
Razvijeni materijali bit će dragocjeni za cijelu Europsku uniju i dostupni su online na: www.hareact.eu.
HA-REACT u brojkama:
Proračun: cca. 3,75 milijuna eura, sufinanciran Programom zdravstva Europske unije
Trajanje: listopad 2015. – siječanj 2019
Koordinacija: Nacionalni institut za zdravstvo i socijalnu skrb (THL), Finska
Partneri: 22 partnera iz 18 zemalja
Web stranica: www.hareact.eu
E-učenje: www.harmreduction.eu
Materijali:
- WP4 Leaflet. It’s Good To Know. 2016
- WP4 Training Manual. Training maual on HIV and HCV rapid testing in low-threshold settings for PWUD. 2018
- WP5 Booklet. Everything you ever wanted to know about drug-related harms but were afraid to ask. 2018
- WP5 Brochure. What is Harm Reduction for people who use drugs? 2018
- WP5 Guideline. Guideline on population size estimates of people who inject drugs and Harm Reduction coverage. 2018
- WP5 Video clip. Harm Reduction Services in Synergy between Institutions and NGOs: The Croatian Experience. 2018
- WP5 Video clip. What is Harm Reduction? 2018
- WP 6 Brochure. Przewodnik po Terapii Substytucyjnej w Jednostkach Penetencyarnych – Brochure on Infectious Diseases. 2018
- WP6 Guide. Przewodnik po Terapii Substytucyjnej w Jednostkach Penetencyarnych – Opioid Substitution Treatment in Custodial Settings. A Practical Guide. 2018
- WP6 Guidelines. “My first 48 hours out” – Naloxone-on-Release: Guidelines for naloxone provision upon release from prison and other custodial settings. 2018
- WP6 Report. European Mapping of Harm Reduction Interventions in Prisons. 2018
- WP6 Leaflet. Broszure przygotowało Krajowe Centrum ds. AIDS dla Centralnego Zarzadu Słuzby Wieziennej. 2018
- WP7 Policy Brief. Improving the delivery of integrated services for people who inject drugs. 2019
- WP8 Guide. Guide to funding mechanisms for harm-reduction programmes in European Union Member States. 2017
- WP8 Report. An assessment of barriers to access to HIV and HCV services for people who inject drugs in Europe. 2019
- WP8 Report. The financing and sustainability of harm reduction services in the EU. 2017
- WP4-WP8 HA-REACT E-Learning Tools