EN
Novosti

Programi smanjenja štete- sobe za injektiranje

16.08.2020. 14:05 • Novosti

Što su to sobe za injektiranje?

Soba za injektiranje (eng. „Injecting room“) je prostor u kojem ovisnici mogu injektirati nedopuštene supstance pod nadzorom. Glavni cilj je smanjenje šteta povezanih s intravenoznim konzumiranjem droga putem osiguravanja prostora u kojem se omogućava injektiranje droga pod nadzorom s ciljem smanjenja širenja zaraznih bolesti.

U kojim državama su otvorene sobe za injektiranje?

Na području Europe sobe za injiciranje djeluju u Njemačkoj, Luksemburgu, Nizozemskoj, Norveškoj, Španjolskoj i Švicarskoj, od kojih većina u Nizozemskoj i Njemačkoj. Trenutno je u Europi otvoreno 90 soba za injektiranje, a djeluju i na području Kanade i Australije.

Koje su prednosti soba za injektiranje?

  • smanjeni rizik od smrtnosti ciljane populacije – korisnika droga
  • povećano prihvaćanje zdravstvene i socijalne skrbi
  • smanjenje javne upotrebe droga

 

Program “Unaprijeđenje programa smanjenja štete u Republici Hrvatskoj” provodi udruga LET uz programsku podršku MREŽE udruga BENEFIT te financijsku podršku EHRA i Robert Carr Zaklade.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODIJELI ČLANAK