Novosti

Predstavnici Udruge LET posjetili su 12.03.2013. godine Brodsko-posavsku županiju i grad Slavonski Brod

Predstavnici Udruge LET  posjetili su 12.03.2013. godine Brodsko-posavsku županiju i grad Slavonski Brod. Ujutro je održan sastanak sa dr. Danijelom Marušićem, Županom i mr.sc. Zoranom Ivanovićem, Zamjenikom gradonačelnika grada Slavonskog Broda. Kasnije je održana tribina u Hotelu Central Slavonski Brod na kojoj su sudjelovali stručnjaci iz sustava javnog zdravstva, socijalne skrbi i nevladinog sektora. Svi sudionici su se složili da je problematika jednoroditeljstva složena i potreban je multidisciplinaran odgovor.
Uzroci nastanka jednoroditeljskih obitelji su višestruki: smrt, razvod braka, napuštanje obitelji jednog roditelja, izvanbračno rođenje, a u novije vrijeme tu se svrstava i dugotrajno odsustvo jednog roditelja iz bilo kojih razloga (bolest, posao, izdržavanje zatvorske kazne i sl.). Najčešći uzroci odsutnosti oca iz obitelji su razvod braka, udovištvo te pojava sve većeg broja žena koje rađaju djecu izvan braka. Razvod braka pritom je puno učestaliji od druga dva uzroka. U tim obiteljima najčešće jedan roditelj, ovisno o uzrocima, ispada iz obiteljskog sustava dok drugi mora ponovno organizirati i izgraditi novi način obiteljskog života i sam izvršavati brojne zadaće.

U večernjim satima, održana je radionica za samohrane roditelje pod nazivom “Kako se nositi sa poteškoćama koje donosi jednoroditeljstvo”.

Konkretni problemi s kojima se suočavaju su: nezaposlenost, nedostatak socijalne podrške prijatelja ili susjeda, nedovoljna upoznatost s propisima kao i organizacijama koje nude pomoć takvim obiteljima. Jednoroditeljske obitelji su izloženije stresu i time u riziku od loše komunikacije s djecom. Samohrani roditelji nastoje vlastitim radom rješavati svoje financijske teškoće, no tu se često suočavaju s problemima usklađivanja radne i roditeljske uloge. Iskustva samohranih roditelja pokazuju da ne nailaze na dovoljnu podršku društva u ostvarenju svoje odgovorne roditeljske funkcije, što je njihova glavna preokupacija.

Zahvaljujemo svim sudionicima ! Vidimo se uskoro !

Prezentacije:

Više informacija potražite i na ovim web stanicama:

11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više
29.03.2024. 09:23

SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

Uskrs je prilika da se probudimo, ljubimo ljude oko sebe i svijet u kojem živimo. Uskrs je zaista jedno novo buđenje, najjača pobjeda dobra nad ...
pročitaj više