Novosti

Ovisnost o alkoholu kod mladih

Alkohol je jedna od prvih ovisnosti s kojom se mladi susreću, a trend konzumacije alkohola kod mladih stalno je u porastu. U pubertetu mladima luduju hormoni i moraju se suočiti s mnogim problemima poput prve ljubavi, upisa u srednju školu ili fakultet, svađe s roditeljima… Kako bi se lakše snosili s tim problemima pronalaze utjehu u alkoholu. Svake godine sve više adolescenata pije alkohol, posebice maloljetnici, a opijanje je postala svakodnevna pojava. Prema istraživanju Svjetske zdravstvene organizacije WHO više od 38% mladih se više od dva puta u životu napilo, a taj postotak konstantno raste. Najviši postotak opijanja kod mladih djevojaka do 15 godina je 34% u Walesu, Mađarskoj, Škotskoj i Litvi, a kod mladih dječaka je 41% u Mađarskoj, Litvi, Hrvatskoj i Danskoj. Prema ESPAD (European School Survey Project an Alcohol and other Drugs) istraživanju najviše mladih ispod 13 godina konzumira alkohol u Gruziji, Češkoj i Cipru, a najmanje u Norveškoj i Islandu. U Hrvatskoj 87,9% srednjoškolaca pije, a taj broj stalno raste.

Najčešća alkoholna pića koja mladi konzumiraju su pivo i vino, a sve češća je i konzumacija žestokih alkoholnih pića. Radi česte konzumacije alkohola mladi su često razdražljivi, nervozni, grubi i nestrpljivi, skloni su neobjašnjivim promjenama raspoloženja i često su depresivni, da utjehu pronalaze u piću. Posebice je često da mladi kako bi zaboravili na probleme piju i voze, zbog čega dolazi do mnogo prometnih nesreća koje često završe s teškim posljedicama.

Dugoročna konzumacija alkohola utječe na zdravstveno stanje mladih. Najčešća oštećenja koja ovisnost o alkoholu izaziva su: smetnje ravnoteže, oštećenje perifernih živaca, gubitak osjeta, smetnje vida, probavnog sustava, karijes, spolna disfunkcija i dr. Da bi se smanjila ovisnost mladih i njihovo daljnje opijanje, potrebna im je stručna pomoć, ali i pomoć vlastite obitelji. Obitelj je glavna točka u životu adolescenata. Roditelji trebaju pomoći djetetu pronaći način kako prestati piti, trebaju mu pokazati koje sve posljedice opijanje donosi i kako mu to samo šteti, trebaju mu pomoći da samo shvati da je pogriješilo i pomoći mu da donosi pravilne odluke i izbore.

Bitno je naglasiti da opijanjem dijete neće biti više “cool″ u društvu svojih vršnjaka ako se opija. Moguće je da će ga vršnjaci ismijavati i dijete će se osjećati posramljeno i moguće je da zbog toga padne u depresiju i počne se opijati. Zbog toga je bitno da se djetetu odmah objasni kako opijanje šteti organizmu psihički i fizički i kako će mu to samo naškoditi, da bi dijete već od rane dobi znalo da alkohol šteti i da ga je najbolje izbjegavati, ako ga se konzumira onda samo u malim količinama kako se ne bi pretjeralo. Ukoliko Vam je potreban savjet, psihološki centar «Tesa» dijeli besplatne savjete putem interneta ili telefona, a moguće je i zakazati savjetovanje uživo. Preporučamo da se što prije savjetujete, ukoliko je Vaše dijete postalo ovisno o alkoholu jer je tako smanjujete rizik da Vaše dijete pati od depresije, mentalnih bolesti ili vozi u pijanom stanju.

14.05.2024. 22:59

Okrugli stol o mentalnom zdravlju

Savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) organizirao je 14.05.2024. u Zagrebu Okrugli stol pod nazivom: Dobre prakse usluga u zajednici za osobe s teškoćama mentalnog ...
pročitaj više
13.05.2024. 13:20

“NARANČASTA RIBICA: PODRŠKA JEDNORODITELJSKIM OBITELJIMA”

S velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na okrugli stol pod nazivom \"Narančasta ribica: Podrška jednoroditeljskim obiteljima\" koji će se održati 23.05.2024. od 11 do 14 sati ...
pročitaj više
07.05.2024. 10:04

UPISI U GRADSKE DJEČJE VRTIĆE 2024./2025.

UPISI U VRTIĆ!!! Upisi u gradske dječje vrtiće za pedagošku godinu 2024./2025. ------------------------------ Zahtjevi za upis u gradske dječje vrtiće za pedagošku godinu 2024./2025. podnose ...
pročitaj više