Udruga LET je danas, 08.07.2025. organizirala online konferenciju za više od 100 stručnjaka o provedbi Zakona o privremenom uzdržavanju koji je stupio na snagu sa 01.01.2025.
Konferencija je okupila stručnjake iz područja socijalne skrbi, pravosuđa, civilnog društva i relevantnih institucija, ali i same roditelje s ciljem analize dosadašnje provedbe Zakona o privremenom uzdržavanju te razmjene iskustava i izazova u njegovoj primjeni.
Program konferencije je obuhvatio:
- Kratki pregled Zakona i njegovih ciljeva
- Statističke podatke o provedbi u prvih šest mjeseci
- Izazove u praksi i prijedlozi za unapređenje
- Diskusiju i pitanja sudionika
Zakon o privremenom uzdržavanju, koji je stupio na snagu prije šest mjeseci, predstavlja značajan iskorak u osnaživanju sustava zaštite djece u situacijama kada roditelji ne izvršavaju svoju zakonsku obvezu uzdržavanja.
Time se Republika Hrvatska svrstava među države koje aktivno nastoje spriječiti socioekonomsku ugroženost djece uslijed roditeljske neodgovornosti.
Najčešći problemi u provedbi su iznimno kašnjenje sa donošenjem Rješenja o privremenom uzdržavanju- roditelji i djeca čekaju preko šest mjeseci na donošenje rješenja. To je nastalo dijelom zbog zagušenja pri AORT-u, tijelu nadležnom za provedbu zakona, a dijelom zbog manipulacija neplatiša uzdržavanja: odbijanju primiti pismenu od AORT-a kojom se pozivanu da se izjasne da li ne plaćaju uzdržavanje. Zatim tu je skrivanje prave adrese prebivališta, komplikacije ukoliko roditelj nije iz Hrvatske pa nema podataka o njegovom/njezinom prebivalištu, povremene uplate raznih iznosa uzdržavanja…
Nadalje, nadležno ministarstvo još nije donijelo pravilnik kojim se propisuje način ispunjenja novčane tražbine putem javnog rada, postupanje i suradnju nadležnih tijela i obveznika povrata isplaćenih iznosa u vezi s ispunjenjem novčane tražbine putem javnog rada i kriterij mjerljivosti javnog rada.
Udruga LET poručuje da je krajnje vrijeme za sustavno i hitno djelovanje kako bi se uklonile prepreke i osiguralo da privremeno uzdržavanje postane stvarni, a ne samo zakonski dostupni instrument zaštite prava djece.
Pozivamo stručnjake i građane do ostave svoje komentare na linku: https://forms.gle/W4tSC1ZhUqmNDcwF8 zaključno sa 15.07.2025.
Svi komentari će biti objedinjeni i dostavljeni nadležnim institucijama.