Novosti

Objavljen novi Priručnik !!!

Priručnik za provođenje vanjskog rada u populaciji seksualnih radnica/ka i njihovih klijenata

 

Ovaj je priručnik namijenjen svima koji žele početi s provedbom programa koji se temelje na vanjskom radu radi sprječavanja širenja spolno prenosivih bolesti u populaciji seksualnih radnica/ka i njihovih klijenata te pruža praktične odgovore na probleme koji se mogu javiti u svakodnevnom radu. Namijenjen je i predstavnicima nacionalnih tijela i lokalnih vlasti da prepoznaju prednosti ovakvih programa i iniciraju njihovo provođenje na samom terenu.

Basic RGB

Nažalost, ovakvi se programi, u ovom trenutku, ne provode po čitavoj Hrvatskoj i samim time njihova učinkovitost je smanjena. Priručnik je utemeljen na znanstveno prihvaćenim činjenicama i dokazima o učinkovitosti programa smanjenja štete u sprječavanju širenja spolno prenosivih bolesti.

U ovo su izdanje utkana praktična iskustva vanjskih radnika i vodstva Udruge LET, nastala u provedbi samih programa.

Izdavanje publikacije je omogućio European AIDS Treatment Group (EATG)– kroz program Continuous Patient Education (COPE).

LET_spread2

Zahvaljujemo dr. Tatjani Nemeth-Blažić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Kristijanu Grđanu na izradi recenzija ovoga priručnika.

Iz recenzija:

“Priručnik se bavi prvenstveno ljudskim pravom na najvišu razinu zdravlja i to s aspekta prevencije, što ima posebnu vrijednost jer je upravo prevencija najznačajniji aspekt suzbijanja svih bolesti. Ljudsko pravo na zdravlje ne obuhvaća samo pravo osoba da ne budu bolesne već i njihovo pravo da žive zdravim životom, a upravo na usvajanje zdravih stilova života upućuje i sam priručnik koji detaljno opisuje procese provođenja  vanjskog rada s naglaskom na primjere dobre prakse.”, piše Kristijan Grđan

“Sadržaj priručnika je u cjelini  iznesen stručno korektno i pravilno, jasno, jednostavno i pregledno,  grafičko oblikovanje materijala  je riješeno moderno i pregledno, a tematika koju obrađuje opisana je na način razumljiv za čitatelje odnosno korisnike kojima je namijenjena, a to su prvenstveno osobe koje rade u nevladinim udrugama u području prevencije HIV-infekcije i ostalih SPI te vanjskom radu s populacijom seksualnih radnika/ca te donosiocima odluka, djelatnicima uprave u državnoj, županijskoj i lokalnoj vlasti kako bi mogli bolje razumijeti to područje rada i dati podršku takvim programima.”, dr. Tatjana Nemeth Blažić

LET_spread5

Hvala na silnom trudu i entuzijazmu svim vanjskim radnicima koji provode “LET”-ove programe smanjenja štete.

LET_spread6

20.02.2024. 09:58

Zagreb Zovi

Zagreb-Zovi  Zaštiti sebe i druge od HIV/AIDS-a, Hepatitisa i drugih krvlju prenosivih bolesti. Anonimno, besplatno i bez pitanja možeš dobiti novi pribor i ostaviti stari. ...
pročitaj više
15.01.2024. 12:24

Mladi i ovisnosti- što pokazuju istraživanja?

Svaki treći srednjoškolac svakodnevno puši Do kraja srednje škole vjerojatno će svaki treći (a u nekim sredinama i svaki drugi) učenik probati marihuanu Mladi koji ...
pročitaj više
11.01.2024. 20:59

Ne dirajte odbačeni pribor!!!

U splitskom kvartu puno narkomanskih igala i šprica. Ljudi bijesni i očajni Piše: Lukrecija Žderić 19:55, 11. siječnja 2024. Link  FOTO: INDEX ODBAČENE narkomanske igle dugogodišnji ...
pročitaj više