Priručnik za provođenje vanjskog rada u populaciji seksualnih radnica/ka i njihovih klijenata
Ovaj je priručnik namijenjen svima koji žele početi s provedbom programa koji se temelje na vanjskom radu radi sprječavanja širenja spolno prenosivih bolesti u populaciji seksualnih radnica/ka i njihovih klijenata te pruža praktične odgovore na probleme koji se mogu javiti u svakodnevnom radu. Namijenjen je i predstavnicima nacionalnih tijela i lokalnih vlasti da prepoznaju prednosti ovakvih programa i iniciraju njihovo provođenje na samom terenu.
Nažalost, ovakvi se programi, u ovom trenutku, ne provode po čitavoj Hrvatskoj i samim time njihova učinkovitost je smanjena. Priručnik je utemeljen na znanstveno prihvaćenim činjenicama i dokazima o učinkovitosti programa smanjenja štete u sprječavanju širenja spolno prenosivih bolesti.
U ovo su izdanje utkana praktična iskustva vanjskih radnika i vodstva Udruge LET, nastala u provedbi samih programa.
Izdavanje publikacije je omogućio European AIDS Treatment Group (EATG)– kroz program Continuous Patient Education (COPE).
Zahvaljujemo dr. Tatjani Nemeth-Blažić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Kristijanu Grđanu na izradi recenzija ovoga priručnika.
Iz recenzija:
“Priručnik se bavi prvenstveno ljudskim pravom na najvišu razinu zdravlja i to s aspekta prevencije, što ima posebnu vrijednost jer je upravo prevencija najznačajniji aspekt suzbijanja svih bolesti. Ljudsko pravo na zdravlje ne obuhvaća samo pravo osoba da ne budu bolesne već i njihovo pravo da žive zdravim životom, a upravo na usvajanje zdravih stilova života upućuje i sam priručnik koji detaljno opisuje procese provođenja vanjskog rada s naglaskom na primjere dobre prakse.”, piše Kristijan Grđan
“Sadržaj priručnika je u cjelini iznesen stručno korektno i pravilno, jasno, jednostavno i pregledno, grafičko oblikovanje materijala je riješeno moderno i pregledno, a tematika koju obrađuje opisana je na način razumljiv za čitatelje odnosno korisnike kojima je namijenjena, a to su prvenstveno osobe koje rade u nevladinim udrugama u području prevencije HIV-infekcije i ostalih SPI te vanjskom radu s populacijom seksualnih radnika/ca te donosiocima odluka, djelatnicima uprave u državnoj, županijskoj i lokalnoj vlasti kako bi mogli bolje razumijeti to područje rada i dati podršku takvim programima.”, dr. Tatjana Nemeth Blažić
Hvala na silnom trudu i entuzijazmu svim vanjskim radnicima koji provode “LET”-ove programe smanjenja štete.