Novosti

Objave rezultata o mentalnom zdravlju mladih – Europski tjedan mentalnog zdravlja 2025.

Povodom obilježavanja sedmog Europskog tjedna mentalnog zdravlja Nacionalni program Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo organizirao je javno predstavljanje  nacionalnih rezultata pokazatelja mentalnog zdravlja učenika u dobi od 16 godina iz podataka prikupljenih tijekom ESPAD istraživanja u proljeće 2024. godine.

Cilj je bio ovim predstavljanjem potaknuti raspravu o zaštiti i očuvanju mentalnog zdravlja mladih u Hrvatskoj, o važnosti razvoja usluga koje su primjerene mladima i njihovim potrebama, o odgovornosti odraslih za mentalno zdravlje mladih, o važnosti pristupanja i pružanja podrške mladima te pravovremenog traženja stručne pomoći.

Europsko istraživanje o pušenju, pijenju i uzimanju droga među učenicima u dobi od 16 godina provodi svake četiri godine od 1995. godine. Provodi ga Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Prve podatke za navedene pokazatelje mentalnog zdravlja imamo iz istraživanja 1999. godine, a posljednje, koje je provela Služba za promicanje zdravlja, iz 2024. godine.  Ovom prigodom su predstavljeni samo podaci iz upitnika o anksioznim i depresivnim smetnjama, skali subjektivne dobrobiti, razmišljanjima o samoozljeđivanju, pokušajima samoubojstva te kvaliteti odnosa s obitelji i vršnjacima kao i podaci o uključenosti mladih u edukacije o mentalnom zdravlju u školi.

Prema pokazateljima za depresivne smetnje:

  • 2024. godine 5,4 % mladih u dobi od 16 godina u istraživanju iz 2024. godine izjavilo je da od ukupno šest ispitanih općih depresivnih smetnji ima najmanje njih četiri većinu vremena u posljednjih sedam dana (9,5 % djevojaka i 1,7 % mladića)
  • praćenjem depresivnih smetnji od 1999. godine uočljiv je porast nakon 2011. godine
  • udio šesnaestogodišnjaka s depresivnim smetnjama u posljednjih sedam dana 2024. ostao je na razini 2019. godine.

 

Prema pokazateljima za anksiozne smetnje:

  • 2024. godine 8,2 % mladih navodi da su u posljednjih sedam dana imali umjerene anksiozne smetnje (11,8 % djevojaka i 3,8 % mladića), a 2 % učenika koji su sudjelovali u istraživanju navodi teške ili vrlo teške anksiozne smetnje u posljednjih sedam dana koje mogu znatno narušiti njihovu svakodnevnu funkcionalnost i postignuća.

 

Blizu 50 % šesnaestogodišnjaka u posljednje dvije godine izjavljuje da nije bilo uključeno u edukaciju o mentalnom zdravlju.

 

 

Ostale rezultate pogledajte na: https://www.hzjz.hr/sluzba-za-antidoping/priopcenja/priopcenje-povodom-objave-rezultata-o-mentalnom-zdravlju-mladih-u-dva-stoljeca-europski-tjedan-mentalnog-zdravlja-2025/

19.05.2025. 08:31

Europski tjedan mentalnog zdravlja

Europski tjedan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine u svibnju, a inicijativu je pokrenula organizacija Mental Health Europe. Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o ...
pročitaj više
13.05.2025. 00:17

Akcija- prikupljanje sredstava za liječenje

Prikupljamo sredstva za liječenje- Nevenka Mardešić iz HELP - Udruga za pomoć mladima : žena, majka, kraljica!!! - Trenutačno se suočavam s jednom od najtežih ...
pročitaj više
11.05.2025. 09:32

🌸 Majčin dan – Dan posvećen ljubavi, zahvalnosti i majčinstvu 🌸

Svake godine, druge nedjelje u svibnju, obilježavamo Majčin dan – dan kada s posebnom pažnjom slavimo sve što majke čine za nas. Ove godine, Majčin ...
pročitaj više