Povodom obilježavanja sedmog Europskog tjedna mentalnog zdravlja Nacionalni program Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo organizirao je javno predstavljanje nacionalnih rezultata pokazatelja mentalnog zdravlja učenika u dobi od 16 godina iz podataka prikupljenih tijekom ESPAD istraživanja u proljeće 2024. godine.
Cilj je bio ovim predstavljanjem potaknuti raspravu o zaštiti i očuvanju mentalnog zdravlja mladih u Hrvatskoj, o važnosti razvoja usluga koje su primjerene mladima i njihovim potrebama, o odgovornosti odraslih za mentalno zdravlje mladih, o važnosti pristupanja i pružanja podrške mladima te pravovremenog traženja stručne pomoći.
Europsko istraživanje o pušenju, pijenju i uzimanju droga među učenicima u dobi od 16 godina provodi svake četiri godine od 1995. godine. Provodi ga Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Prve podatke za navedene pokazatelje mentalnog zdravlja imamo iz istraživanja 1999. godine, a posljednje, koje je provela Služba za promicanje zdravlja, iz 2024. godine. Ovom prigodom su predstavljeni samo podaci iz upitnika o anksioznim i depresivnim smetnjama, skali subjektivne dobrobiti, razmišljanjima o samoozljeđivanju, pokušajima samoubojstva te kvaliteti odnosa s obitelji i vršnjacima kao i podaci o uključenosti mladih u edukacije o mentalnom zdravlju u školi.
Prema pokazateljima za depresivne smetnje:
- 2024. godine 5,4 % mladih u dobi od 16 godina u istraživanju iz 2024. godine izjavilo je da od ukupno šest ispitanih općih depresivnih smetnji ima najmanje njih četiri većinu vremena u posljednjih sedam dana (9,5 % djevojaka i 1,7 % mladića)
- praćenjem depresivnih smetnji od 1999. godine uočljiv je porast nakon 2011. godine
- udio šesnaestogodišnjaka s depresivnim smetnjama u posljednjih sedam dana 2024. ostao je na razini 2019. godine.
Prema pokazateljima za anksiozne smetnje:
- 2024. godine 8,2 % mladih navodi da su u posljednjih sedam dana imali umjerene anksiozne smetnje (11,8 % djevojaka i 3,8 % mladića), a 2 % učenika koji su sudjelovali u istraživanju navodi teške ili vrlo teške anksiozne smetnje u posljednjih sedam dana koje mogu znatno narušiti njihovu svakodnevnu funkcionalnost i postignuća.
Blizu 50 % šesnaestogodišnjaka u posljednje dvije godine izjavljuje da nije bilo uključeno u edukaciju o mentalnom zdravlju.
Ostale rezultate pogledajte na: https://www.hzjz.hr/sluzba-za-antidoping/priopcenja/priopcenje-povodom-objave-rezultata-o-mentalnom-zdravlju-mladih-u-dva-stoljeca-europski-tjedan-mentalnog-zdravlja-2025/