EN
Novosti

Međunarodni dan mladih

12.08.2023. 00:00 • Novosti

Međunarodni dan mladih je dan podizanja svijesti koji su odredili Ujedinjeni narodi.

Svrha dana je skrenuti pozornost na određeni skup kulturnih i pravnih pitanja koja se tiču ​​mladih.

Prvi put obilježen je 12. kolovoza 2000.

Geslo ovogodišnjeg međunarodnog dana mladih glasi: Green skills za mlade prema održivom svijetu

U tom geslu jasno se naglašava važnost održivosti u današnjem modernom i globaliziranom svijetu.

Ujedinjeni narodi su u Agendi za održivi razvoj do 2030. godine sa 17 ciljeva (engl. Sustainable Development Goals) jasno prikazali sliku svijeta koja odražava važnost ljudskih prava i vrijednosti.

Svi ti ciljevi važni su i za mlade, a oni su redom: svijet bez siromaštva, svijet bez gladi, zdravlje i blagostanje, kvalitetno obrazovanje, ravnopravnost spolova, čista voda i sanitarni uvjeti, pristupačna i čista energija, dostojanstven rad i gospodarski rast, industrija, inovacije i infrastruktura, smanjenje nejednakosti, održivi gradovi i zajednice, odgovorna potrošnja i proizvodnja, odgovor na klimatske promjene, očuvanje vodenog svijeta, očuvanje života na zemlji, mir, pravda i snažne institucije te partnerstvom do ciljeva.

PODIJELI ČLANAK