Novosti

Međunarodni dan korisnika droga

Povodom Međunarodnog  dan korisnika droga, koji se obilježava se 1. studenoga,  UNAIDS (zajednički program koji okuplja 11 UN- ovih organizacija, s ciljem sprečavanja širenja HIV infekcija) poziva na prestanak kriminalizacije ljudi koji koriste droge i na širenje i povećanje financiranja programa smanjenja štete koje provode u zajednicama.

“UNAIDS je predan pružanju potpore zemljama na njihovom putu prema dekriminalizaciji posjedovanja droga i punoj provedbi programa smanjenja štete”, rekao je izvršni direktor UNAIDS-a Winnie Byanyima.

Ljudi koji konzumiraju i injektiraju droge spadaju u skupine s najvećim rizikom od dobivanja HIV-a, ali ostaju marginalizirani i često im je onemogućen pristup zdravstvenim i socijalnim uslugama. Godine 2020.  9% svih novih HIV infekcija bilo je među osobama koje injektiraju droge. Izvan subsaharske Afrike to se penje na 20%. Iako žene predstavljaju manje od 30% broja ljudi koji koriste droge, žene koje koriste droge imaju veću vjerojatnost da žive s HIV-om nego njihovi muškarci.

Čak i tamo gdje su usluge smanjenja štete postoje, one nisu nužno dostupne. Pokazalo se da su kazneni zakoni o kontroli droga, politika i praksa provođenja zakona među najvećim preprekama zdravstvenoj skrbi u mnogim zemljama. Kriminalizacija uporabe droga i oštre kazne (kao što su zatvor, visoke novčane kazne ili oduzimanje djece od roditelja) obeshrabruju prihvaćanje HIV usluga, tjeraju ljude u podzemlje i dovode do nesigurnih praksi ubrizgavanja te povećavaju rizik od predoziranja. Žene koje koriste droge suočavaju se s većim stopama osuda i zatvaranja od muškaraca koji koriste droge, što pridonosi povećanju razine stigme i diskriminacije s kojom se suočavaju u zdravstvenim ustanovama.

Stoga je jedan od  globalnih ciljeva prevencije do 2025. godine:

Da 90% ljudi koji injektiraju droge ima pristup sveobuhvatnim uslugama smanjenja štete koje integriraju ili su povezane s hepatitisom C, HIV-om i uslugama mentalnog zdravlja.

20.02.2024. 09:58

Zagreb Zovi

Zagreb-Zovi  Zaštiti sebe i druge od HIV/AIDS-a, Hepatitisa i drugih krvlju prenosivih bolesti. Anonimno, besplatno i bez pitanja možeš dobiti novi pribor i ostaviti stari. ...
pročitaj više
15.01.2024. 12:24

Mladi i ovisnosti- što pokazuju istraživanja?

Svaki treći srednjoškolac svakodnevno puši Do kraja srednje škole vjerojatno će svaki treći (a u nekim sredinama i svaki drugi) učenik probati marihuanu Mladi koji ...
pročitaj više
11.01.2024. 20:59

Ne dirajte odbačeni pribor!!!

U splitskom kvartu puno narkomanskih igala i šprica. Ljudi bijesni i očajni Piše: Lukrecija Žderić 19:55, 11. siječnja 2024. Link  FOTO: INDEX ODBAČENE narkomanske igle dugogodišnji ...
pročitaj više