Novosti

Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti

Svake godine 17. listopada diljem svijeta obilježava se Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti kako bi se podigla svijest javnosti i ukazalo na problem siromaštva i marginaliziranosti velikog broja ljudi.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), stopa rizika od siromaštva u 2022. godini u našoj je zemlji iznosila 18 posto, dok je u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti bila svaka peta osoba (19,9%), iako su obje stope niže nego godinu ranije, kada je rizik od siromaštva bio 19,2%, a postotak osoba u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti 20,9%.

Konkretno, u 2022. svaka 14. osoba (7%) živjela je u kućanstvima koja si ne mogu priuštiti adekvatno grijanje u najhladnijim mjesecima, svaka 6. (15,7%) u onima koja su u posljednjih 12 mjeseci zbog financijskih teškoća kasnila s plaćanjem obveza, a gotovo svaka druga (44,8%) u kućanstvima koja ne mogu podmiriti neočekivani financijski izdatak iz vlastitih sredstava (iznos od 392 eura ili 2 950 kuna).

Isto tako, svaka 4. osoba (26,6%) teško je ili vrlo teško spajala kraj s krajem, a gotovo svaka druga (42,7%) s tim je imala malih poteškoća, što je, ukupno gledajući, više od dvije trećine građana naše zemlje.

Pritom su najugroženije bile osobe starije od 65, i to svaka treća (32,4% u riziku od siromaštva, a 33,5% u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti), a posebno je zabrinjavajuća činjenica da se jedino za tu dobnu skupinu, u odnosu na godinu prije, stope i rizika od siromaštva i socijalne isključenosti nisu smanjivale, već su, nažalost, ostale iste (stopa rizika od siromaštva iznosila je 32, 4% u 2021. i 2022.) ili čak i porasle  (rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti, 2021. 33,3%, 2022. 33,5%).

Nažalost, ljudi koji žive u siromaštvu osim sa socijalnoj isključenošću susreću se i sa  stigmatizacijom i diskriminacijom temeljem imovnog stanja, a rezultat je ograničeni pristup, primjerice, socijalnim i zdravstvenim uslugama, obrazovanju, zapošljavanju i stanovanju.

Ostvarivanje socijalnih i ekonomskih prava uvelike ovisi i o zaštiti od diskriminacije te je u tom kontekstu osobito važno osvještavanje i učinkovita zaštita od diskriminacije temeljem imovnog stanja odnosno socio-ekonomskog položaja.

 

 

 

23.05.2024. 17:22

‘Mame, morate odmoriti!’: Narančasta ribica vašu djecu ovog ljeta vodi na more! Zvuči kao avantura na koju se spremaju likovi nekog crtića Walta Disneya, no ...
pročitaj više
14.05.2024. 22:59

Okrugli stol o mentalnom zdravlju

Savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) organizirao je 14.05.2024. u Zagrebu Okrugli stol pod nazivom: Dobre prakse usluga u zajednici za osobe s teškoćama mentalnog ...
pročitaj više
13.05.2024. 13:20

“NARANČASTA RIBICA: PODRŠKA JEDNORODITELJSKIM OBITELJIMA”

S velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na okrugli stol pod nazivom \"Narančasta ribica: Podrška jednoroditeljskim obiteljima\" koji će se održati 23.05.2024. od 11 do 14 sati ...
pročitaj više