Novosti

LET upoznao Ured Vlade RH za udruge sa svojim aktivnostima na području prevencije ovisnosti kod mladih i projektom pomoći jednoroditeljskim obiteljima

Stela Fišer, Katarina Radat i Nedjeljko Marković, članovi Upravnog odbora udruge LET sastali su se u srijedu 18. listopada 2006. godine s predstojnicom Ureda Vlade RH za udruge, gđom. Jadrankom Cigelj koju su upoznali s “Programom pomoći jednoroditeljskim obiteljima” i projektom “Iskorak prema mladima grada Zagreba u prevenciji pušenja, alkohola i droga”.

Predstojnica Vladinog ureda poduprla je nastojanja udruge LET za osnivanjem Savjetovališta i centra za podršku jednoroditeljskim obiteljima te Europskog centra za jednoroditeljske obitelji. Podršku je iskazala i LET-ovom organiziranju «Konferencije o ekonomskom i socijalnom položaju jednoroditeljskih obitelji». Marković je istaknuo probleme s kojima se samohrani roditelji suočavaju kao i  potrebe na koje bi državna i lokalna uprava trebale odgovoriti – nepoštivanje ostvarivanja zakonskih prava na uzdržavanje djece od strane jednog roditelja (alimentacije), teško usklađivanje rada i obiteljskih obveza, povećane brige za odgoj i obrazovanje djece te drugih problema s kojima se svakodnevno suočavaju samohrani roditelji, kojih prema zadnjim statističkim podacima iz 2001. godine ima 188.001 u cijeloj Hrvatskoj.

Projektom “Iskorak prema mladima grada Zagreba u prevenciji pušenja, alkohola i droga” udruga LET nudi jednostavan, neposredan i jedinstven način rada –  «vanjski» stručnjaci dolaze u parkove, na igrališta, gradske trgove i druga područja gdje se mladi u poslijepodnevnim i noćnim satima okupljaju kako bi ih informirali i educirali o kvalitetnijem provođenju slobodnog vremena kao zdravog i uspješnog stila života.  LET-ovci su Predstojnicu upoznali i s potrebom da se vremenski ograniči oglašavanje piva u medijima, prvenstveno u elektronskim medijima; na televiziji i radiju te potrebi jačanja društvene odgovornosti poslodavaca (trgovaca) i poštivanja zakonskih odredbi o zabrani prodaje alkohola i alkoholnih pića djeci i mladima.

Udruga je upoznala predstojnicu Cigelj i s inicijativom da na hrvatski jezik prevede, a potom tiska “Europski priručnik za prevenciju alkoholizma, pušenja i droga» Pompidou Groupe Vijeća Europe. Predstojnica Cigelj izrazila je zadovoljstvo ovom inicijativom te predložila da predstavljanje priručnika bude organizirano u suradnji s Vladinim uredom za udruge. Istaknuvši koordinativnu ulogu ovog Ureda, gđa Cigelj obećala je zagovarati LET-ove projekte i prema drugim Vladinim uredima.

20.02.2024. 09:58

Zagreb Zovi

Zagreb-Zovi  Zaštiti sebe i druge od HIV/AIDS-a, Hepatitisa i drugih krvlju prenosivih bolesti. Anonimno, besplatno i bez pitanja možeš dobiti novi pribor i ostaviti stari. ...
pročitaj više
15.01.2024. 12:24

Mladi i ovisnosti- što pokazuju istraživanja?

Svaki treći srednjoškolac svakodnevno puši Do kraja srednje škole vjerojatno će svaki treći (a u nekim sredinama i svaki drugi) učenik probati marihuanu Mladi koji ...
pročitaj više
11.01.2024. 20:59

Ne dirajte odbačeni pribor!!!

U splitskom kvartu puno narkomanskih igala i šprica. Ljudi bijesni i očajni Piše: Lukrecija Žderić 19:55, 11. siječnja 2024. Link  FOTO: INDEX ODBAČENE narkomanske igle dugogodišnji ...
pročitaj više