Novosti

Kodovi koje djeca i mladi koriste na Internetu

U svjetlu najnovije popularne serije – Adolescence na jednom popularnom streaming servisu, želimo iskoristiti priliku kako bi podigli svijest o sigurnosti djece/tinejdžera na internetu.
Djeca i mladi danas komuniciraju na načine koje većina odraslih ne razumije u potpunosti.
Ono što izgleda nevino može imati sasvim drugačije značenje❗
Evo nekoliko ‘kodova’ koje vaše dijete možda koristi:
🔴 Red Pill (Crvena pilula) – “Vidim istinu.” Korišten u toksičnim muškim zajednicama za označavanje “buđenja” prema navodno skrivenim ‘istinama’ o ženama i društvu, često povezan s mizoginim ideologijama.
🔵 Blue Pill (Plava pilula) – Označava one koji su “slijepi za istinu” ili koji još uvijek vjeruju u uobičajene stavove o odnosima i rodnoj dinamici.
💥 Dinamitski emoji – “Eksplodirajuća crvena pilula,” što znači da je netko radikalizirani incel.
🫘 Grah – Simbol povezan s incel kulturom, ponekad korišten za ismijavanje žena.
💯 100 emoji – Povezan s “80/20 pravilom,” vjerovanjem da je 80% žena privučeno samo 20% muškaraca.
🕳️ Crna rupa – Koristi se za izražavanje depresije, beznađa ili osjećaja gubitka u negativnim online zajednicama.
🌪️ Tornado – Označava kaos ili osjećaj preplavljenosti, ponekad korišten za izražavanje mentalnog stresa.
🐸 Žaba (Frog emoji) – Povezana s alt-right i ekstremističkom meme kulturom, često povezano s likom Pepe the Frog, koji su preuzele neke toksične online grupe.
🦅 Orao (Eagle) – Simbol ekstremnog nacionalizma, ponekad korišten u desničarskim online zajednicama.
💀 Lubanja (Skull) – Iako se često koristi kao sleng za “to je smiješno” ili “umirem od smijeha,” u određenim grupama može signalizirati nihilizam ili samoozljeđivanje.
❤️ 💜 💛 💗 🧡 Boje srca i njihova značenja:
❤️ = Ljubav
💜 = Požuda
💛 = “Jesi li zainteresiran/a?”
💗 = Zainteresiran/a, ali ne za seks
🧡 = “Bit ćeš u redu”
Što roditelji mogu učiniti?
1️⃣ Budite znatiželjni, ne sukobljavajte se – Postavljajte otvorena pitanja: “Čuo/la sam da neki emojiji imaju različita značenja. Jesi li čuo/la za to?” Održavajte razgovor laganim.
2️⃣ Stvorite zonu bez osude – Ako se vaše dijete boji da će biti kažnjeno zbog iskrenosti, neće se otvoriti. Jasno im dajte do znanja da ste tu da slušate.
3️⃣ Dekodirajte zajedno – Pitajte ih da vam objasne svoj digitalni svijet. Što različiti simboli znače? Koga prate? Nemojte pretpostavljati—pitajte.
4️⃣ Podučavajte kritičko razmišljanje – Pomozite im da preispitaju online sadržaj. “Zašto misliš da neke grupe promoviraju ovu ideju? Tko od toga ima koristi?” Naoružajte ih pitanjima, a ne samo pravilima.
5️⃣ Pratite bez špijuniranja – Otvoreni razgovori su učinkovitiji od tajnog nadzora. Normalizirajte provjeravanje njihovih online prostora kao dio roditeljstva, a ne kao kriznu mjeru.
6️⃣ Budite iskreni o manipulaciji – Objasnite kako toksične online grupe privlače mlade ljude tako što ih čine posebnima, uključuju ih ili im daju osjećaj da posjeduju ‘insajdersko znanje.’
7️⃣ Izgradite njihovo samopouzdanje izvan interneta – Što se više osjećaju cijenjeno i sigurno u stvarnom svijetu, to će manje tražiti potvrdu u opasnim online zajednicama.
#DekodirajKod #OnlineSigurnost #SigurnostNaInternetu #NačinKomunikacije
23.05.2025. 13:50

Objave rezultata o mentalnom zdravlju mladih – Europski tjedan mentalnog zdravlja 2025.

Povodom obilježavanja sedmog Europskog tjedna mentalnog zdravlja Nacionalni program Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo organizirao je javno predstavljanje  nacionalnih rezultata pokazatelja mentalnog zdravlja učenika u dobi od ...
pročitaj više
19.05.2025. 08:31

Europski tjedan mentalnog zdravlja

Europski tjedan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine u svibnju, a inicijativu je pokrenula organizacija Mental Health Europe. Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o ...
pročitaj više
13.05.2025. 00:17

Akcija- prikupljanje sredstava za liječenje

Prikupljamo sredstva za liječenje- Nevenka Mardešić iz HELP - Udruga za pomoć mladima : žena, majka, kraljica!!! - Trenutačno se suočavam s jednom od najtežih ...
pročitaj više