Novosti

Kodovi koje djeca i mladi koriste na Internetu

U svjetlu najnovije popularne serije – Adolescence na jednom popularnom streaming servisu, želimo iskoristiti priliku kako bi podigli svijest o sigurnosti djece/tinejdžera na internetu.
Djeca i mladi danas komuniciraju na načine koje većina odraslih ne razumije u potpunosti.
Ono što izgleda nevino može imati sasvim drugačije značenje❗
Evo nekoliko ‘kodova’ koje vaše dijete možda koristi:
🔴 Red Pill (Crvena pilula) – “Vidim istinu.” Korišten u toksičnim muškim zajednicama za označavanje “buđenja” prema navodno skrivenim ‘istinama’ o ženama i društvu, često povezan s mizoginim ideologijama.
🔵 Blue Pill (Plava pilula) – Označava one koji su “slijepi za istinu” ili koji još uvijek vjeruju u uobičajene stavove o odnosima i rodnoj dinamici.
💥 Dinamitski emoji – “Eksplodirajuća crvena pilula,” što znači da je netko radikalizirani incel.
🫘 Grah – Simbol povezan s incel kulturom, ponekad korišten za ismijavanje žena.
💯 100 emoji – Povezan s “80/20 pravilom,” vjerovanjem da je 80% žena privučeno samo 20% muškaraca.
🕳️ Crna rupa – Koristi se za izražavanje depresije, beznađa ili osjećaja gubitka u negativnim online zajednicama.
🌪️ Tornado – Označava kaos ili osjećaj preplavljenosti, ponekad korišten za izražavanje mentalnog stresa.
🐸 Žaba (Frog emoji) – Povezana s alt-right i ekstremističkom meme kulturom, često povezano s likom Pepe the Frog, koji su preuzele neke toksične online grupe.
🦅 Orao (Eagle) – Simbol ekstremnog nacionalizma, ponekad korišten u desničarskim online zajednicama.
💀 Lubanja (Skull) – Iako se često koristi kao sleng za “to je smiješno” ili “umirem od smijeha,” u određenim grupama može signalizirati nihilizam ili samoozljeđivanje.
❤️ 💜 💛 💗 🧡 Boje srca i njihova značenja:
❤️ = Ljubav
💜 = Požuda
💛 = “Jesi li zainteresiran/a?”
💗 = Zainteresiran/a, ali ne za seks
🧡 = “Bit ćeš u redu”
Što roditelji mogu učiniti?
1️⃣ Budite znatiželjni, ne sukobljavajte se – Postavljajte otvorena pitanja: “Čuo/la sam da neki emojiji imaju različita značenja. Jesi li čuo/la za to?” Održavajte razgovor laganim.
2️⃣ Stvorite zonu bez osude – Ako se vaše dijete boji da će biti kažnjeno zbog iskrenosti, neće se otvoriti. Jasno im dajte do znanja da ste tu da slušate.
3️⃣ Dekodirajte zajedno – Pitajte ih da vam objasne svoj digitalni svijet. Što različiti simboli znače? Koga prate? Nemojte pretpostavljati—pitajte.
4️⃣ Podučavajte kritičko razmišljanje – Pomozite im da preispitaju online sadržaj. “Zašto misliš da neke grupe promoviraju ovu ideju? Tko od toga ima koristi?” Naoružajte ih pitanjima, a ne samo pravilima.
5️⃣ Pratite bez špijuniranja – Otvoreni razgovori su učinkovitiji od tajnog nadzora. Normalizirajte provjeravanje njihovih online prostora kao dio roditeljstva, a ne kao kriznu mjeru.
6️⃣ Budite iskreni o manipulaciji – Objasnite kako toksične online grupe privlače mlade ljude tako što ih čine posebnima, uključuju ih ili im daju osjećaj da posjeduju ‘insajdersko znanje.’
7️⃣ Izgradite njihovo samopouzdanje izvan interneta – Što se više osjećaju cijenjeno i sigurno u stvarnom svijetu, to će manje tražiti potvrdu u opasnim online zajednicama.
#DekodirajKod #OnlineSigurnost #SigurnostNaInternetu #NačinKomunikacije
27.03.2025. 09:30

Besplatan prijevoz za sve mlađe od 18 godina u Zagrebu!!!

📢 Podsjećamo: od 1. travnja u Zagrebu besplatan javni prijevoz svima mlađima od 18 godina❗ 🔵 Od 1.4. ove godine javni prijevoz u Gradu Zagrebu ...
pročitaj više
21.03.2025. 10:12

Radionica za učenike u Knjižnici Kustošija

Stop vršnjačkom elektroničkom nasilju! Učenici 6. razreda OŠ Kustošija, danas su sudjelovali u radionici „Stop vršnjačkom elektroničkom nasilju” koju je održala Iva Jovović, dipl. soc. ...
pročitaj više
18.03.2025. 16:33

Svjetski dan socijalnog rada

Danas, 18. ožujka 2025. obilježavamo Svjetski dan socijalnog rada čiji je slogan: \"Jačanje međugeneracijske solidarnosti u cilju blagostanja”. Njime se želi naglasiti uloga i značaj ...
pročitaj više