Sve je veći broj jednoroditeljskih obitelji. Upravo je ovaj oblik obitelji izložen povećanom riziku disfunkcije koji u konačnici može uvelike doprinijeti pojavi socijalne isključenosti.
Mnogo je teškoća i problema s kojima se susreću samohrani roditelji : problemi skrbi za dijete (osobito nadzora majke nad muškim djetetom), manje slobodnog vremena koje roditelj i dijete mogu zajedno provesti, učinci razvoda ili nedostatka drugog roditelja na dječji uspjeh u školi i odnose s vršnjacima, problemi nastali usred roditeljeve nove veze s nekom drugom osobom, narušavanje odnosa u proširenoj obitelji, nedovoljna podrška društva u ostvarenju svoje odgovorne roditeljske funkcije.
Bez obzira na razloge nastanka, samohrani roditelji se susreću s više problema odjednom, od kojih su neki očekivani, a neki ne.
Jedan od značajnijih problema samohranih roditelja je teška ekonomska situacija u kojoj se nalaze, a dodatne probleme stvara i birokracija te loši programi potpore države koji postoje samo za “socijalne slučajeve”, a nisu prilagođeni specifičnim potrebama samohranih roditelja, tj. ne pružaju se na način koji građane potiče na ostvarivanje svojih socijalna prava.
Iskustva jednoroditeljskih obitelji pokazuju da ne nailaze na dovoljnu podršku društva u ostvarenju svoje odgovorne obiteljske uloge.
Samohrani roditelji suočeni su s predrasudama okoline koje su osobito izražene prema razvedenim osobama, osobama koje tuguju zbog smrti bračnog druga.
Zbog svega toga članovi jednoroditeljskih obitelji osjećaju se marginalizirano u društvu.
Često kao poteškoću u novonastaloj situaciji navode i nedostatak socijalne podrške prijatelja ili susjeda, nedovoljnu upoznatost s propisima kao i organizacijama koje nude pomoć takvim obiteljima.
Jednoroditeljstvo je snažno povezano sa životom u siromaštvu, prema podacima za 2024. godinu stopa rizika od siromaštva u Hrvatskoj u kućanstvima koja čine jedan roditelj s uzdržavanom djecom, iznosi 26.9 %.
Te obitelji se nalaze pod posebnom opasnošću od izolacije od ostatka društva budući su jednoroditeljske obitelji orijentirane na cjelodnevno pružanje skrbi za dijete ili na traženje dodatnih financijskih sredstava za život.
Osim navedenog često su suočeni s teškom financijskom situacijom, jer su nerijetko nezaposleni iz razloga što poslodavci znaju za njihove povećane potrebe i teško usklađivanje radne i obiteljske uloge te se zato ne odlučuju na njihovo zapošljavanje.
Upravo reducirani prihodi nerijetko ih vodi u siromaštvo.
Program pomoći jednoroditeljskim obiteljima pod nazivom #ZA_JEDNO provodi se od 2004. godine kroz različite aktivnosti te je portal www.samohrani.com proglašen prvom kontakt točkom za jednoroditeljske obitelji.
Sve je počelo sa izdavanjem priručnika „ZA“ i „O“ jednoroditeljskim obiteljima.
Najpoznatiji smo po našoj web stranici: www.samohrani.com koja služi kao portal za jednoroditeljske obitelji- od davanja savjeta kako ostvariti neka prava do toga kako unaprijediti odnos sa djecom.
U ovoj prezentaciji ukratko je opisano iskustvo u radu sa jednoroditeljskim obiteljima te sa dionicima koji su važni kao partner za razvijanje usluga za jednoroditeljske obitelji:
http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2018/10/Zajedno-ppt-1.pdf
Pridružili smo se Europskoj mreži samohranih roditelja (u nastajanju) te obilježavanju Europskog dana samohranih roditelja (Thanks Day), 14. svibnja.
Video o našim programima za jednoroditeljske obitelji dostupan je na: http://www.udruga-let.hr/novosti/europski-dan-samohranih-roditelja/
Sudjelovali smo na konferenciji „Skriveni među nama“ u organizaciji grada Zagreba, 2022.:
https://www.zagreb.hr/konferencija-znanost-susrece-regije-skrivene-medju/178337
Održali smo konferencije o jednoroditeljskim obiteljima u 2020., 2018., 2021., 2022. i 2024. godini.
Proveli smo istraživanje o kvaliteti života jednoroditeljskih obitelji u 2021.g.
Ono što možemo detektirati kao lošiji aspekti kvalitete života samohranih roditelja jest niži ekonomski status, nedostatna uključenost drugog roditelja te izrazito slaba podrška obitelji drugog roditelja.
Nadalje, osobito im je teško podmirivanje privatnih i poslovnih obveza te su stoga često puta doživjeli situacije kada ta neusklađenost dolazi do izražaja na štetu posla.
Niska je i formalna podrška koju dobivaju od institucija i organizacija civilnog društva, a tek je neznatan broj roditelja koji doista i koriste socijalne usluge i pravnu pomoć.
Izdali smo slijedeće publikacije o problematici jednoroditeljskih obitelji:
Moj samohrani otac: https://udruga-let.hr/wp-content/uploads/2022/03/Samohrani-otac-44-str.-20220308-WEB-1.pdf
Kako pomoći djetetu kod tugovanja: http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2018/09/Kako-pomo%C4%87i-djetetu-kod-tugovanja.pdf
Samohrani u EU: http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2014/03/Samohrani-u-EU-novo-WEB.pdf
Slikovnica „Naše obitelji“- http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2014/03/slikovnica_nase_obitelji.pdf
Publikacija „Pogled prema različitim obiteljima“- http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2014/03/Publikacija-Pogled-prema-drugac%CC%8Cijim-obiteljima-v4-1-FINAL-za-tisak.pdf
Brošura „Obiteljski zakon u praksi“- http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2014/03/OP_web.pdf
Publikacija „Moja jednoroditeljska obitelj“- http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2014/03/Moja_jednoroditeljska_obitelj.pdf
„Kodeks- radna uloga jednoroditeljskih obitelji“- http://www.udruga-let.hr/wp-content/uploads/2014/03/jednoroditeljske-obitelji1.pdf
Priručnik „Za i O jednoroditeljskim obiteljima“ (tri izdanja): https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://udruga-let.hr/wp-content/uploads/2024/07/ZA-i-O-jednoroditeljskim-obiteljima-WEB.pdf&ved=2ahUKEwjVxvLr1q2MAxX2QvEDHeK_CL0QFnoECBUQAQ&usg=AOvVaw3rKL6y76HiXfyypTpsxCe_
Crtić:
http://www.roda.hr/udruga/projekti/kaleidoskop/predstavljamo-animirani-film-nase-obitelji.html
Izvješće o provedenom savjetovanju sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Zakona o privremenom uzdržavanju
Ministarstvo socijalne politike i mladih provelo je Internetsko savjetovanje sa zainteresiranom javnošću provedeno je u razdoblju od 28. veljače 2014. do 31. ožujka 2014. godine. Na internetskom savjetovanju sa zainteresiranom javnošću, predstavnici zainteresirane javnosti dostavili su sveukupno 5 očitovanja.
Na internetskom savjetovanju sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Zakona o privremenom uzdržavanju, koje je trajalo od 28. veljače 2014. do 31. ožujka 2014. godine, predstavnici zainteresirane javnosti (Ivica Župan, CZSS Osijek, Vlatka Kovačević, Udruga za unapređenje kvalitete življenja LET, Petar Marija Radelj), dostavili su sveukupno 5 očitovanja.
Dokumenti