Novosti

Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis

Započeo je Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis !!!

Traje od 17.-24.11.2017.g. diljem Europe.

Europski tjedan testiranja pokrenut je 2013. kako bi se pomoglo da što više ljudi sazna svoj HIV status.

U trećoj godini, tjedan testiranja uključeno je i testiranje na virusni hepatitis te se sada naziva Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis.

 

 

U skupine pod povećanim rizikom se svrstava populacija mladih, adolescenata i studenata. Ne samo da je mladost razdoblje života kada su ljudi posebno osjetljivi na određene zdravstvene probleme, spolnost, odrastanje i eksperimentiranje, to je i vrijeme kada su rizična ponašanja u obliku koji će utjecati na spolno i reproduktivno zdravlje u budućnosti. Svi mladi, uključujući ključne populacije imaju pravo na informacije i usluge koje će ih osnažiti da se zaštite od spolno prenosivih bolesti i HIV-a.

Među njima su: seksualni kontakt sa zaraženom osobom; veći broj i učestalo mijenjanje seksualnih partnera nepoznatog zdravstvenog statusa; učestali nezaštićeni spolni odnosi (oralni, genitalni ili analni), spolne aktivnosti povezane s povredama i krvarenjima; intravenozna upotreba droga; upotreba alkohola i drugih psihoaktivnih droga prije ili u tijeku spolnog odnosa s osobom ili osobama nepoznatog zdravstvenog statusa; nepoznati seksualni partneri (internet, javna kupatila i druga okupljališta); kupovina ili prodaja seksualnih usluga; žrtve silovanja ili seksualnog iskorištavanja.

 

19.04.2024. 13:53

Mobiteli, surfanje, internet: Puka zabava ili nešto ozbiljnije?

Prekomjerna upotreba mobitela izaziva ovisnost i ostavlja tragove na dječjoj psihi, djeca s njima odlaze na spavanje, bude se, jedu, igraju, uče, a posljedice su ...
pročitaj više
11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više