EN
Novosti

Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis

17.11.2017. 12:58 • Novosti

Započeo je Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis !!!

Traje od 17.-24.11.2017.g. diljem Europe.

Europski tjedan testiranja pokrenut je 2013. kako bi se pomoglo da što više ljudi sazna svoj HIV status.

U trećoj godini, tjedan testiranja uključeno je i testiranje na virusni hepatitis te se sada naziva Europski tjedan testiranja na HIV i hepatitis.

 

 

U skupine pod povećanim rizikom se svrstava populacija mladih, adolescenata i studenata. Ne samo da je mladost razdoblje života kada su ljudi posebno osjetljivi na određene zdravstvene probleme, spolnost, odrastanje i eksperimentiranje, to je i vrijeme kada su rizična ponašanja u obliku koji će utjecati na spolno i reproduktivno zdravlje u budućnosti. Svi mladi, uključujući ključne populacije imaju pravo na informacije i usluge koje će ih osnažiti da se zaštite od spolno prenosivih bolesti i HIV-a.

Među njima su: seksualni kontakt sa zaraženom osobom; veći broj i učestalo mijenjanje seksualnih partnera nepoznatog zdravstvenog statusa; učestali nezaštićeni spolni odnosi (oralni, genitalni ili analni), spolne aktivnosti povezane s povredama i krvarenjima; intravenozna upotreba droga; upotreba alkohola i drugih psihoaktivnih droga prije ili u tijeku spolnog odnosa s osobom ili osobama nepoznatog zdravstvenog statusa; nepoznati seksualni partneri (internet, javna kupatila i druga okupljališta); kupovina ili prodaja seksualnih usluga; žrtve silovanja ili seksualnog iskorištavanja.

 

PODIJELI ČLANAK