Novosti

Europski tjedan testiranja na HIV: 21.- 28. studeni 2014.

Europski tjedan testiranja na HIV organiziran je druge godine zaredom od strane raznih organizacija iz Europe s ciljem smanjenja kasnijeg ili prekasnog uspostavljanja dijagnoze zaraze HIV-om nastojeći osigurati svjesnost svog trenutnog HIV statusa kod što većeg broja ljudi.

Brošura: Pobjeđuje znanje 

Organizatori Europskog tjedna testiranja ukazuju na neugodnu realnost – da većina osoba s HIV-om nije svjesna da je HIV pozitivna. Kada se HIV dijagnosticira relativno kasno, odgađa se pristup liječenju, zdravstvene komplikacije su daleko ozbiljnije, a značajno se povećava i vjerojatnost da se HIV nesvjesno prenese drugima. Mnogi ljudi se nisu testirali do pojave simptoma.

 

HIV testing week logo stg10_option1

U Zagrebu, Rijeci, Splitu, Zadru, Puli, Dubrovniku, Osijeku i  Slavonskom Brodu djeluju Centri za dobrovoljno, besplatno i  anonimno HIV testiranje i savjetovanje (CTS) – HIV  savjetovališta.

U centrima radi tim stručnjaka/educiranih savjetnika koji korisnicima pružaju usluge individualnog savjetovanja o

HIV/AIDS-u, savjetovanja o drugim spolno prenosivim  bolestima/infekcijama (SPI), testiranja na HIV (u nekim centrima i na hepatitis B,  hepatitis C i sifilis), dijeljenja brošura, letaka i kondoma te pomoći upućivanja na liječenje. Namijenjena su svim osobama koje trebaju savjetovanje o HIV/AIDS-u ili  drugim SPI ili se žele testirati na HIV, a prvenstveno osobama koje su bile u riziku za  HIV infekciju.  Usluge u centrima besplatne su, anonimne i na dobrovoljnoj osnovi.

Popis centara dostupan je na: 

http://javno-zdravlje.hr/gdje-se-u-hrvatskoj-moze-savjetovati-i-testirati-na-hiv-2
http://javno-zdravlje.hr/centri-za-savjetovanje-i-testiranje-na-hiv/

 

 

 

23.05.2024. 17:22

‘Mame, morate odmoriti!’: Narančasta ribica vašu djecu ovog ljeta vodi na more! Zvuči kao avantura na koju se spremaju likovi nekog crtića Walta Disneya, no ...
pročitaj više
14.05.2024. 22:59

Okrugli stol o mentalnom zdravlju

Savez udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) organizirao je 14.05.2024. u Zagrebu Okrugli stol pod nazivom: Dobre prakse usluga u zajednici za osobe s teškoćama mentalnog ...
pročitaj više
13.05.2024. 13:20

“NARANČASTA RIBICA: PODRŠKA JEDNORODITELJSKIM OBITELJIMA”

S velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na okrugli stol pod nazivom \"Narančasta ribica: Podrška jednoroditeljskim obiteljima\" koji će se održati 23.05.2024. od 11 do 14 sati ...
pročitaj više