Europski tjedan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine u svibnju, a inicijativu je pokrenula organizacija Mental Health Europe.
Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja, borba protiv stigme povezane s mentalnim poremećajima te poticanje otvorenog razgovora o psihološkoj dobrobiti u društvu.
Mentalno zdravlje je nije samo odsustvo poremećaja ili bolesti.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji to je stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici.
Mentalno zdravlje je značajno povezano s našim subjektivnim osjećajem dobrobiti – našom emocionalnom, psihološkom, socijalnom (društvenom), duhovnom, ali i tjelesnom dobrobiti i sastavni je dio općega zdravlja.
Osoba koja je dobroga mentalnog zdravlja zadovoljna je, pozitivna, sposobna biti sretna u obitelji, prihvaća druge ljude, sposobna je stvarati i održavati prijateljstva, produktivna je i dobro se nosi sa životnim nedaćama i stresovima.
Mentalno zdravlje je stanje dobrobiti i temelj koji omogućuje djeci i mladima da ostvare vlastite potencijale. Za očuvanje mentalnoga zdravlja je važno ulaganje u emocionalnu dobrobit (osjećaji), psihološka dobrobit (pozitivno funkcioniranje), društvenu dobrobit (odnosi s drugima i prema društvu), tjelesnu dobrobit (tjelesno zdravlje), duhovnu dobrobit (smisao života).
Sve to čini naše mentalno zdravlje.
Više na: LET za osobe sa duševnim smetnjama