Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog utorka u veljači a ove godine je to 11. veljače 2025.
Internet pruža velike mogućnosti za učenje, poboljšanje vještina i stjecanje novih sposobnosti i znanja, ali donosi i rizike.
Cilj Dana sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID) je podizanje svijesti, ali i poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i osnaživanju djece i mladih na internetu. U digitalnom području suradnja je ključna za bolje i sigurnije internetsko iskustvo, posebno za mlađe korisnike.
Svake godine Dan sigurnijeg interneta poziva na djelovanje mnoge sudionike koji su uključeni u stvaranje boljeg digitalnog okruženja za mlade korisnike, uključujući:
- donositelje odluka na razini EU-a te na nacionalnoj i međunarodnoj razini,
- predstavnike industrije,
- organizacije civilnog društva, odgojitelje i roditelje, djecu i mlade.
Prvi Dan sigurnijeg interneta održan je 2004. godine u okviru prvog akcijskog plana za sigurniji internet, kao inicijativa projekta „Sigurne granice” koji financira Europska unija.
Inicijativu je preuzela europska mreža centara za sigurniji internet „Insafe“.
„Insafe“ preko svojih nacionalnih centara, u suradnji s organizacijom INHOPE, provodi kampanje podizanja svijesti i obrazovne kampanje, vodi telefonsku liniju za pomoć i blisko surađuje s mladima, s ciljem stvaranja boljeg i sigurnijeg interneta u oko 180 zemalja na svim kontinentima.
Opasnosti na internetu za djecu i mlade
Djeca i mladi su posebno ranjivi na opasnosti na internetu.
S obzirom na sve veću upotrebu interneta među mladima, postaje neophodno educirati ih o sigurnom korištenju interneta i zaštititi ih od potencijalnih rizika.
Nažalost, sve veći broj djece postaje žrtvama cyberbullyinga, nasilja, krađe identiteta i drugih vrsta cyber prijetnji.
Zbog toga je važno da djeca budu svjesna mogućih opasnosti na internetu i da znaju kako se zaštititi.
Roditelji, nastavnici i skrbnici imaju ključnu ulogu u pružanju edukacije o cyber sigurnosti i postavljanju granica pri korištenju interneta.
Jedna od najvažnijih mjera prevencije je razgovor s djecom o online sigurnosti.
Treba ih naučiti kako prepoznati opasne situacije, kako postupiti u slučaju zlostavljanja ili neprikladnog sadržaja te kako zaštititi svoje osobne podatke.
Također, treba postaviti pravila o korištenju interneta i nadzirati njihovu online aktivnost kako bi se smanjio rizik od izloženosti opasnostima.
Preuzeto sa: https://szp.hr/aktualno/dan-sigurnijeg-interneta-2025/1186