EN
Novosti

Compendium of good practices in the health sector response to HIV in the WHO European Region (2018)

25.07.2018. 22:13 • Novosti

Upravo je izašao Kompendijum Svjetske zdravstvene organizacije.

U njemu se nalaze primjeri dobre prakse iz Hrvatske.

Prvi je primjer uspješna tranzicija prema korištenju sredstava iz nacionalnog proračuna za borbu protiv HIV-a u Hrvatskoj. Naime, Globalni fond za borbu protiv HIV-a, tuberkuloze i malarije je u periodu 2003.-2006. najviše financirao preventivne aktivnosti.

Postojao je strah da će odlaskom Globalnog fonda i potrošnjom njihovih sredstava biti teško nastaviti dalje pružati usluge na istom nivou.

Ministarstvo zdravstva je prepoznalo potrebu i kontinuirano od 2007. godine financira te programe.

Jedan od koautora gornjeg članka je Iva Jovović iz Udruge LET.

Drugi primjer dobre prakse iz Hrvatske je suradnja udruge HUHIV, HZJZ-a, Klinike za infektivne bolesti te Grada Zagreba koji zajedno provode program Checkpoint gdje se može testirati na HIV i razgovarati sa stručno educiranim savjetnicima.

Kompedijum je prezentiran na Međunarodnoj konferenciji o AIDS-u koja se ovih dana održava u Amsterdamu sa preko 15.000 sudionika.

 

PODIJELI ČLANAK