Novosti

CODE RED: Rijeka

U srijedu 11. rujna u 18 sati u Malom salonu (Korzo 24), u sklopu izložbe CODE:RED Rijeka Tadeja Pogačara, održan je javni razgovor o nekim od osnovnih pitanja iz života seksualnih radnica/ka kao urbanih manjina.

 

 

 

 

 

 

U razgovoru su sudjelovali Iva Jovović, izvršna direktorica zagrebačke Udruge za unapređenje kvalitete življenja Let te slovenski kustos i umjetnik Tadej Pogačar. Vodio ga je slovenski fotograf, konceptualni umjetnik i publicist Dejan Habicht a razgovarala se na teme socijalnog statusa, društvenih prava, modela neformalne ekonomije i oblika samoorganizacije seksualnih radnika/ca.

Razgovor se održao u sklopu izložbe CODE:RED Rijeka koja je do 13. rujna postavljena u Malom salonu kao dokumentacijski presjek 20-godišnjeg kolaborativnog i participativnog projekta Tadeja Pogačara usmjerenog na kritičko istraživanje života marginalnih urbanih manjina i na teme kao što su neformalna ekonomija, javni prostor, seksualni rad ili trgovina ljudima.

Impuls ovom riječkom razgovoru sama je recentna povijest reprezentacije seksualnog rada, prožeta stereotipima koji seksualnim radnicima/cama uzimaju glas i pravo da formiraju vlastiti identitet. Čak i sam javni razgovor o seksualnom radu kao legitimnom obliku rada u društvu stvara nelagodu i otpor, napominje Pogačar.

 

 

 

 

 

 

Iva Jovović relevantna je sugovornica na navedenu temu: riječ je o profesionalki s 18 godina iskustva u pružanju izravnih usluga ranjivim društvenim skupinama poput seksualnih radnika/ca, ovisnika/ca i osoba oboljelih od AIDS-a. Udruga Let, čija je izvršna direktorica, teži unapređenju kvalitete života ranjivih skupina u hrvatskom društvu osmišljavajući i provodeći javnozdravstvene programe i pružajući socijalne usluge utemeljene na potrebama svojih korisnika.

Dejan Habicht slovenski je fotograf, konceptualni umjetnik i publicist. Studirao je filozofiju i etnologiju na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, gdje je i diplomirao na Odjelu za etnologiju. Tekstove i fotografije objavljivao je u revijama Ambient / Jana, Ars vivendi, Fotografija, Hiše, Oris (Zagreb), Tribuna… Sudjelovao je na više značajnih međunarodnih izložbi suvremene umjetnosti, u Sloveniji i svijetu. Dosad je izdao niz knjiga umjetnika među kojima i edicije „12 dosadnih pjesama“, „One Gasoline Station“, „Please“, „American Bar“, „Lesorezi“, „Krajnje stanice“ i „26 stages of erection“.

Tadej Pogačar umjetnik je, kustos i umjetnički direktor Centra i Galerije P74. Studirao je etnologiju i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, a kasnije i slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Ljubljani.

Izložba i razgovor dio su projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, programskog pravca Kuhinja različitosti. Muzej moderne i suvremene umjetnosti ostvaruje ih u suradnji s Galerijom P74 i Mestnom galerijom Ljubljana / MGML.

22.11.2024. 16:14

Mjesec borbe protiv ovisnosti

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti ...
pročitaj više
15.11.2024. 15:47

Održana Tribina “Programi smanjenja štete – prva linija obrane”

Jučer smo, uz kolege iz Udruge Terra i Udruge Institut Pula održali Tribinu naziva \"Programi smanjenja štete- prva linija obrane\". Programi smanjenja štete imaju za ...
pročitaj više
12.11.2024. 15:07

Kako programi smanjenja štete mogu spasiti živote u našoj zajednici!

Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom održavanja tribine na temu prevencije ovisnosti od drogama. Tribina pod nazivom „Programi smanjenja štete- prva linija ...
pročitaj više