Novosti

Članak u Novostima

Nevolje sa seksualnim radom

U javnu raspravu o izmjenama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira uključili su se i predstavnici udruge Let, pridruženog člana Europske alijanse za seksualni rad (ESWA), koji kontinuirano od 2003. provode aktivnosti namijenjene seksualnim radnicima i radnicama. U tom su procesu istaknuli da osobu koja je punoljetna, koja ima punu poslovnu sposobnost i ni na kakav način nije prisiljena da se bavi seksualnim radom ne bi trebalo za to kažnjavati. Nadalje, dodali su, svaka prisila, agresija i seksualno iskorištavanje osobe protivno njenoj volji treba biti i već je sankcionirano odredbama Kaznenog zakona. Također se protive uvođenju tzv. nordijskog modela jer ga, kako u razgovoru za Novosti objašnjava Iva Jovović, izvršna direktorica Leta, ne podržavaju ni same seksualne radnice.

– Radnice iz cijelog svijeta su protiv tog modela jer se pokazalo da se njime ne smanjuje bavljenje seksualnim radom, a na snazi je od 1999. godine, već svu moć opet daje u ruke klijenata koji odabiru što žele, pod kojom uvjetima i po kojoj cijeni – govori Jovović.

Izvršna direktorica Leta smatra da je vrijeme da se u nas otvori tema dekriminalizacije seksualnog rada “koja nužno ne vodi do legalizacije istog, već je prvi korak k uređenju sustava”. Tumači i da postojeći zakoni u Hrvatskoj utječu na ranjivost seksualnih radnica od strane klijenata i svodnika, a ponekad i policije i sudova. No s obzirom na to da je u prvom navratu bilo najavljeno znatno povećanje svih iznosa kazni propisnih Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira, kaže da su ugodno iznenađeni što je zakonodavac za bavljenje seksualnim radom na kraju ipak predvidio zadržavanje postojećeg, nižeg iznosa.

– U prvom mahu, kada su se spominjale veće kazne, smatrali smo da je to protivno tadašnjem stavu MUP-a da će one odvratiti osobe od bavljenja istim, već da će se morati više baviti seksualnim radom kako bi zaradile novac za plaćanje kazni. Naime, za većinu seksualnih radnica je bavljenje seksualnim radom jedini izvor prihoda i pokušaj izlaska iz začaranog kruga siromaštva – poručuje Iva Jovović.

Dostupno na: https://www.portalnovosti.com/nevolje-sa-seksualnim-radom

 

 

19.04.2024. 13:53

Mobiteli, surfanje, internet: Puka zabava ili nešto ozbiljnije?

Prekomjerna upotreba mobitela izaziva ovisnost i ostavlja tragove na dječjoj psihi, djeca s njima odlaze na spavanje, bude se, jedu, igraju, uče, a posljedice su ...
pročitaj više
11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više