Novosti

Članak na www.reci.hr

REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE U KLINČU POLITIKA (1): Što uče studenti medicine?

…O reproduktivnom zdravlju građana, posebice najugroženiji, ranjivih skupina, nerijetko brinu tek udruge civilnog društva. Jedna od njih je udruga ‘Let’, koja provodi javnozdravstvene programe. Dijele kondome seksualnim radnicama, zamjene igli ovisnicima u cilju sprečavanja zaraze i širenja spolnih bolesti. Brinu se, govori njihova predsjednica Iva Jovović, da ženama iz tih ranjivih skupina omoguće odlazak liječnicima, besplatne ginekološke preglede, jer  mnoge nemaju zdravstveno osiguranje.

„Važno je žene koje se bave seksualnim radom, kao i ovisnice, dovesti do liječnika. Često ne odu ni kada zatrudne. Kad im mi dovedemo do ginekologa očekujemo da oni uložiti svoj stručan i dodatni napor da ih zadrže pod zdravstvenom skrbi. No, imamo slučajeva da ginekolozi žene uopće ne pitaju o rizičnom seksualnom ponašanju, pa se dogodi da je trudnica HIV pozitivna. To se otkriva na porodu. Možda žena to ranije nije ni znala, jer je nitko nije uputio na testiranje. Rodi dijete koje je onda inficirano HIV-om. A to se moglo spriječiti. Danas postoje lijekovi uz pomoć kojih se infekcija tog virusa neće prenijeti s majke na dijete. Do sada smo imali devet takvih slučajeva, a moglo se spriječiti da se te bebe rode s HIV-om. To je ozbiljan javnozdravstveni problem. Ja se ponekad pitam što su o spolnim bolestima i liječenju, o reproduktivnom zdravlju kao studenti učili na fakultetu“, navela je Jovović jedan od primjera ne pridavanja bazične brige kad je riječ o reproduktivnom zdravlju osoba koje jesu u riziku od zaraze spolnim bolestima.

Poveznica: https://reci.hr/aktualno/reproduktivno-zdravlje-u-klincu-politika-1-sto-uce-studenti-medicine/

11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više
03.04.2024. 14:46

Priopćenje za medije: osvrt na nacrt Zakona o privremenom uzdržavanju

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE povodom prijedloga promjena Zakona o privremenom uzdržavanju   Zagreb, 03.04.2024.- Udruga LET ovim putem upućuje Priopćenje za medije povodom provedbe postupka e-savjetovanja ...
pročitaj više
29.03.2024. 09:23

SRETAN I BLAGOSLOVLJEN USKRS!

Uskrs je prilika da se probudimo, ljubimo ljude oko sebe i svijet u kojem živimo. Uskrs je zaista jedno novo buđenje, najjača pobjeda dobra nad ...
pročitaj više