Novosti

Borba protiv cyberbullying-a

Povezana slika

Virtualno zlostavljanje je sve veći problem društvenog života. Osim što napretkom tehnologije ljudi postaju ovisni o tehnologiji, mnogi su agresivniji i nasilni i to izražavaju putem društvenih mreža. Žrtve se rijetko znaju oduprijeti svojem napadaču, a uvrede i neprimjerene riječi jako utječu na mentalno zdravlje. Iako je svake godine sve više ljudi imalo iskustva sa virtualnim zlostavljanjem, malo se ljudi zaista zna boriti s time i stoga moramo više podupirati borbu protiv virtualnog zlostavljanja kako bi pomogli sadašnjim i  budućim žrtvama.

Nasilnici se osjećaju sigurnima u svoja četiri zida uz svoj laptop vrijeđajući druge iz dosade, iz osvete ili čisto zato što im je zabavno plašiti druge. Žrtve su najčešće osobe koje nemaju samopouzdanja, osjećaju se nevidljivima i osjetljivima. Kada postanu mete napadača, niti kod kuće nisu sigurni. Pošto je Internet dostupan svugdje, a mobitel je stalno uz nas, nasilnici mogu neprestano slati uvredljive poruke. Žrtva se ne može sakriti. Te poruke napadači objavljuju javno kako bi ponizili žrtvu pred prijateljima i kolegama. Žrtve se tada osjećaju osramoćenima i otkrivenima. Njihova privatnost je otkrivena cijelom svijetu. Pošto nešto što je jednom objavljeno na Internetu, ne može zauvijek nestati, to čini žrtve depresivnim i očajnim. Vršnjaci ih isključuju i izoliraju te ne znaju kako da poprave situacije i vrate svoje dostojanstvo. Zbog toga isključe sve tehnološke naprave oko sebe, kako bi se zaštitili, no time se izoliraju od ljudi koji su im možda mogli pomoći. To osim što utječe na njihov socijalni status, utječe i na njihovo fizičko i mentalno zdravlje. Počinju prihvaćati sve nasilnikove laži i glasine kao istinu i uviđati sebe kao lošu osobu. Svi ružni komentari dovode žrtvu do ludila. Najčešći su takvi komentari vezani za debljinu, posebice kod mladih djevojaka koje zbog toga prestanu jesti, počinju uzimati lijekove za mršavljenje te se predoziraju. Ostali negativni efekti koji utječu na zdravlje žrtve su nesanica, česti bolovi u trbuhu, povraćanje , a kada se više ne mogu nositi s daljnjim uvredama postaju suicidalni.

Život je precijenjen da ga skratimo jer se ljudi iživljavaju na našim osjećajima. Stoga trebamo poduzeti nešto. Žrtvama treba pomoći, a ne još više ih ponižavati da se povuku u sebe, postanu depresivni i možda dođu do stanja ludila koje ih dovede do loših odluka poput samoubojstva. Prijatelji i kolege, članovi obitelji ako primijete da nešto nije u redu s osobom, trebaju joj dati do znanja kako nije sama, treba se obratiti nekome za pomoć poput Hrabrog telefona, psihijatru, profesoru, roditelju, prijatelju, nekome tko može pomoći. Za žrtve cyberbullying-a postoji mnogo savjeta, a neki od njih su da ne odgovaraju na poruku zbog koje se osjećaju neugodno. Time samo mogu pogoršati situaciju i dati nasilnicima dodatan povod za teroriziranje. Nekima je lakše kada progovore o svojim problemima te tako pišu o svojem iskustvu sa virtualnim nasiljem na blogovima, društvenim mrežama, neki odlaze na savjetovanja i grupe podrške. Osobno kao žrtvi te vrste nasilja, najviše mi je pomogao razgovor s mamom i kada sam shvatila da je još nekoliko mojih prijateljica iz razreda prošlo kroz sličnu situaciju, znala sam da nisam jedina što mi je pomoglo da postanem svjesna kako ima još drugih kojima treba pomoć. Otvoreno podijeliti svoje iskustvo sa drugima, može pomoći i tebi samome kao žrtvi da skineš sav taj teret sa svojih leđa, a novim žrtvama pomogneš da se i sami suoče sa svojim strahovima.

Biti žrtva virtualnog nasilja zna biti vrlo teško. Osjećaš se samim i izoliranim od ostatka svijeta. Postaješ depresivan i počinješ mrziti samog sebe, neki su agresivni i sami postaju napadači, drugi slušaju napadače i sve njihove laži kako bi se uklopili te se mijenjaju čime štete svome zdravlju. Moramo se pokušati suprotstaviti svojim napadačima, ali ne tako da mi njih počnemo maltretirati, već time da prijavimo da nas netko zlostavlja policiji, Hrabrom telefonu, roditeljima kako bi oni koji su iskusniji i imaju nekakav utjecaj na to. Istina je da možda nećeš moći zaustaviti napadača zauvijek, ali nikada nećeš saznati ako ne probaš. Ne smijemo se skrivati iza svojih strahova, nego se moramo zauzeti za sebe i suprotstaviti im se.

Slikovni rezultat za fight cyberbullying

Suprotstavi se i ti cyberbullying-u!

https://djeca.hrabritelefon.hr/clanci/nasilje-na-internetu/

https://www.tportal.hr/lifestyle/clanak/evo-kako-se-mozete-boriti-protiv-cyberbullyinga-20140527

http://www.roditelji.hr/skola/kako-sprijeciti-cyberbullying-sto-kada-se-dogodi/

#cyberbullying_out  #stopcyberbullying

08.06.2024. 17:19

Fingiranje demokracije!!!

Digitalnim barijerama protiv sudjelovanja javnosti: Više od 40 udruga traži od Ministarstva uprave da im omogući komentiranje zakona! Organizacije civilnog društva, njih 42 iz cijele Hrvatske, ...
pročitaj više
03.06.2024. 21:45

Dan prava osoba s duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj

Hrvatski Sabor donio je odluku o proglašenju 6. lipnja Danom prava osoba s duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj.   Mentalno zdravlje sastavna je i neizostavna komponenta ...
pročitaj više
28.05.2024. 21:21

Dobro jutro Hrvatska

Jutros smo bili na Dobro jutro Hrvatska sa #narancastaribica U svijetu se sve više govori o sindromu roditeljskog izgaranja, koliko je taj problem izraženiji kada ...
pročitaj više