Svake godine 1. prosinca obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Toga dana usmjerava se pažnja svih stanovnika Zemlje prema AIDS-u kao vodećoj globalnoj prijetnji. Ovom kampanjom obuhvaćene su različite teme i ciljne skupine ljudi, a Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se u gotovo svim državama svijeta.
Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti zajednice o HIV infekciji, kroz potporu i razumijevanje za oboljele od AIDS-a i članove njihovih obitelji, kao i potrebu razvijanja obrazovnih i preventivnih inicijativa.
Republika Hrvatska je još uvijek zemlja niskog rizika epidemije HIV-a, dijelom zahvaljujući mogućnosti dobrovoljnog, anonimnog i besplatnog savjetovanja i testiranja na HIV u Centrima pri zavodima za javno zdravstvo, gdje se infekcija pravovremeno otkrije.
Jedan od načina solidariziranja s ljudima inficiranim i oboljelim od AIDS-a je isticanje crvene vrpce.
Nošenje vrpce zadire u američku tradiciju vezivanja tekstilnih vrpci oko drveta kao znak odašiljanja misli i potpore dragim udaljenim osobama. Crvenu vrpcu kao simbol podrške ljudima oboljelim od AIDS-a, osmislio je 1991. godine slikar Frank Moore (New York 1953-2002). Na tu zamisao je došao nakon što je zapazio da njegovi najbliži susjedi nose žute vrpce kao potporu kćeri koja je kao američki vojnik sudjelovala u Zaljevskom ratu.
Budući da crvena boja simbolizira i ljubav i krv, a značenje isticanja vrpce potporu, nastala je crvena vrpca kao autorski nezaštićeni rad koji će se koristiti kao sredstvo podizanja svijesti ljudi diljem svijeta.