Novosti

01.12.2021. – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Svake godine 1. prosinca obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.  Toga dana usmjerava se pažnja svih stanovnika Zemlje prema AIDS-u kao vodećoj globalnoj prijetnji. Ovom kampanjom obuhvaćene su različite teme i ciljne skupine ljudi, a Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se u gotovo svim državama svijeta.

Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti zajednice o HIV infekciji, kroz potporu i razumijevanje za oboljele od AIDS-a i članove njihovih obitelji, kao i potrebu razvijanja obrazovnih i preventivnih inicijativa.

U periodu od pet godina (2015.-2019.) u Hrvatskoj se HIV-om zarazilo 537 osoba, a 109 osoba oboljelo je od AIDS-a. U tom su periodu od bolesti AIDS umrle 42 osobe. Zbog toga, ali i činjenice da ne postoji način na koji se HIV i AIDS može konačno izliječiti, veliki je javnozdravstveni cilj sprječavanje širenja infekcije HIV-om i razvoja bolesti AIDS.

Tijekom prvih deset mjeseci 2021. godine je zabilježeno 58 osoba kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om (uključujući AIDS), što je malo manje nego je u to vrijeme bilo prošle godine (69). Među osobama koje su dijagnosticirane i ušle u skrb tijekom 2021. godine (58), 18 ih je oboljelo od AIDS-a, a 12 zaraženih HIV-om je umrlo, od čega tri od AIDS-a.

Od 58 novooboljelih od HIV-a/AIDS-a u prvih deset mjeseci 2021. godini bilo je 53 (91 %) muškaraca. Prema putu prijenosa kod 47 osoba (81 %) je vjerojatni put prijenosa bio spolni odnos između muškaraca, u 9 (16 %) spolni odnos između muškarca i žene, te u dva slučaja (3 %) nije utvrđen put prijenosa.

Posljednjih se godina u Hrvatskoj prosječno godišnje bilježi oko 100 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om, što stopom od oko 2,3 na 100.000  Hrvatsku svrstava među zemlje s niskom učestalošću infekcije HIV-om (5,4 na 100.000 je bio prosjek za zemlje EU/EEA u 2019. godini).

Ipak, Hrvatska je još uvijek zemlja niskog rizika epidemije HIV-a, dijelom zahvaljujući mogućnosti dobrovoljnog, anonimnog i besplatnog savjetovanja i testiranja na HIV u Centrima pri zavodima za javno zdravstvo, gdje se infekcija pravovremeno otkrije.

Jedan od načina solidariziranja s ljudima inficiranim i oboljelim od AIDS-a je isticanje crvene vrpce.

Nošenje vrpce zadire u američku tradiciju vezivanja tekstilnih vrpci oko drveta kao znak odašiljanja misli i potpore dragim udaljenim osobama. Crvenu vrpcu kao simbol podrške ljudima oboljelim od AIDS-a, osmislio je 1991. godine slikar Frank Moore (New York 1953-2002). Na tu zamisao je došao nakon što je zapazio da njegovi najbliži susjedi nose žute vrpce kao potporu kćeri koja je kao američki vojnik sudjelovala u Zaljevskom ratu.

Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, 2021.

25.04.2024. 13:14

PLAN O ZAJEDNIČKOJ RODITELJSKOJ SKRBI

ŠTO JE PLAN O ZAJEDNIČKOJ RODITELJSKOJ SKRBI? Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi je pisani sporazum roditelja o načinu ostvarivanja zajedničke roditeljske skrbi u okolnostima u ...
pročitaj više
19.04.2024. 13:53

Mobiteli, surfanje, internet: Puka zabava ili nešto ozbiljnije?

Prekomjerna upotreba mobitela izaziva ovisnost i ostavlja tragove na dječjoj psihi, djeca s njima odlaze na spavanje, bude se, jedu, igraju, uče, a posljedice su ...
pročitaj više
11.04.2024. 10:31

VOLITE SE SIGURNO!!! ❤️❤️❤️

VOLITE SE SIGURNO! “Volite se sigurno” je kampanja  kojom nastojimo ukazati na važnost brige o spolnom i reproduktivnom zdravlju populacije te promovirati odgovorno seksualno ponašanje. ...
pročitaj više